BİLİM VE TEKNOLOJİ

“ABD Elçilik çalışanlarının rahatsızlanmasına Radyo Sinyalleri neden oldu”

Dünya genelindeki Amerika elçilik binalarındaki Amerikalı diplomatları ve ailelerini etkileyen gizemli rahatsızlığa “yönlendirilmiş, darbeli radyolu frekansı enerjisi”nin neden olduğu belirtiliyor

Ulusal Bilimler Akademisi komitesi tarafından hazırlanan bir rapor göre, elçiliklerde çalışanlarda görülen şikayetlerin en olası nedeni olarak darbeli radyo frekansı gösterildi. Söz konusu rapor Cumartesi günü yayımlandı.

Amerika elçiliklerinde çalışanların sağlık şikayetleri ilk olarak 2016 yılında Küba’da ortaya çıktı. Bu sebeple “Havana Sendromu” olarak da nitelendirilen şikayetler daha sonra Amerika’nın Çin başta olmak üzere bazı başka ülkelerdeki elçilik çalışanlarında da görüldü.

Söz konusu rahatsızlıkta kişilerde kulak ağrısı, kafada basınç hissetme, yüksek düzeyli sesler duyma, baş dönmesi, görme ve hafıza sorunları gibi şikayetlerle karşılaşıldı. Bu kişilerden bazılarında rahatsızlıkların halen devam ettiği biliniyor.

Raporda “Dişişleri Bakanlığı çalışanlarında görülen rahatsızlıkların çeşitlilik göstermesi, klinik açıdan heterojenliği, aralarında sosyal ve psikolojik faktörlerin de olduğu birçok noktada, nedensel faktörlerin olasılığını açık bırakıyor” denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada “ Bu raporun yayımlanmış olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu sayede ne olduğunu anlayabilmemizi sağlayacak verileri ve analizleri de görebiliriz” denildi.

Raporda bu rahatsızlıklara sebebiyet veren eylemin kimler tarafından yapılmış olabileceğineyse değinilmedi. Dolayısıyla söz konusu sağlık sorunlarına kimlerin girişiminin neden olduğu halen bir sır olarak kalmaya devam ediyor.

Gizemli Havana Sendromu’nun sebebi bulundu

Küba ve Çin’de 40 ABD’li diplomatın, 2016 ile 2018 tarihleri arasında yaşadığı ‘mide bulantısı, baş ağrısı ve dönmesi’ sebebi açıklanamayan rahatsızlıkların sebebi bulundu. Havana Sendromu olarak adlandırılan gizemli rahatsızlıklara, yönlendirilmiş radyo frekanslarının (mikrodalga enerjisi) sebep olduğu belirtildi.

ABD’nin Küba ve Çin’de görevli 40 diplomatı, 2016 ile 2018 tarihleri arasında sebebi tespit edilemeyen bir dizi rahatsızlık yaşadı. Bu rahatsızlıkların başında ‘mide bulantısı, baş ağrısı, yüksek ses duyumu, kafatasında baskı, dengesiz yürüme, görme bozukları ve baş dönmesi’ geliyordu. ABD Ulusal Bilimler Akademisi, diplomatların yaşadığı gizemli rahatsızlıkların nedenini araştırdı ve ilk olarak Havana’daki ABD’li diplomatlarda 2016 yılında görüldüğü için Havana Sendromu olarak tanımlanan rahatsızlıkların gizemini çözdü.

DARBELİ RADYO FREKANS ENERJİSİ

ABD Ulusal Bilimler Akademisi yaptığı araştırma sonucunda yayınladığı raporunda, Havana Sendromu’na, yönlendirilmiş radyo frekansının (mikrodalga enerjisi) yol açtığı ifade edildi. Ulusal Bilimler Akademisi raporunda rahatsızlıklar için “yönlendirilmiş, darbeli radyo frekansı enerjisinin etkileriyle tutarlı göründüğünü” söyledi. Raporda, diplomatların bu enerjiye nerde ve nasıl maruz kaldıkları belirtilmedi.

Kaynak: Amerikanın sesi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!