BİLİM VE TEKNOLOJİ

NASA Mars’a insan taşıyacak Orion’un resmini yayınladı

Orion uzay aracı, Kennedy Uzay Merkezindeki Son Montaj ve Sistemler Test hücresine taşındı. Uzay aracı, Glenn Araştırma Merkezi’nin Plum Brook İstasyonunda yapılan başarılı bir çevre testinden sonra Ohio’dan döndü.

Orion (uzay aracı) (MPCV – Multi-Purpose Crew Vehicle)

NASA’nın çok amaçlı uzay yolculukları için tasarlamakta ve denemekte olduğu yeni nesil mürettebat aracı. Araç ile, Alçak Dünya yörüngesi (LEO) ötesindeki hedeflere dört astronotluk bir ekibin taşınması amaçlanmıştır. Orion, Mars, asteroitler ve insani keşfi kolaylaştırmak ve gerekirse UUİ mürettebatı veya sarf malzemesi almak için tasarlanmıştır.

24 Mayıs 2011 tarihinde başlayan projede, Orion iki ana modülden oluşmaktadır.

Orion’un kumanda kapsülü Lockheed Martin firması tarafından üretilmiştir. Orion servis modülü Avrupa Uzay Ajansı tarafından Airbus Savunma ve Uzay şirketine yaptırılmıştır. İlk insanlı uçuşun 2021 yılında yapılması planlanmıştır ancak sonradan 2023 yılına ertelenmiştir.

İnsansız olarak test amaçlı ilk uçuşunu 5 Aralık 2014 Cuma günü yerel saatle sabah 07:05’te Delta IV roketi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Yeryüzünden 3.600 mil (5.800 km) yükseklikte, dünya çevresinde 2 tur atan uzay aracı paraşütleri yardımı ile San Diego’nun 965 km güney batısında Pasifik Okyanusuna yerel saat ile 11:29’da iniş yapmıştır. Orion bu yolculukta 20.000 mph (32.000 km/sa) hıza ulaşmıştır.

kaynak: turkishnews

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!