BİZE GELEN KİTAPLAR

Yörük vekilden “Son Yörükten Yolda kalan izler”

Eski bürokrat, Adana milletvekili Ali Küçükaydın, şiir kitabı “Göç Yolu Konakları”nın ardından şimdi de Yörük Türkmen kültürüne ait birçok ilginç detayı anlattığı “Son Yörükten Yolda Kalan İzler” kitabıyla gündeme geldi.  

Küçükaydın, kitabında, kendi hayatından kesitlere yer verirken, Yörük kültürünün  de unutulmaya yüz tutan ince detaylarını aktarıyor. Yörük vekil, kitabının önsözünde ‘‘Son Yörükten Yolda Kalan İzler’i  okurken sadece benim hayatımı değil,  bir milletin köklü geçmişinden renkli, zengin kesitleri de okuyacaksınız. Su gibi akıp giden hayat hikayesi size bu benim de hayatımın bir parçası, ben de yazsam bundan daha farklı yazamazdım” dedi.

sözlü nakil kültürü ile günümüze kadar gelebilen örf adet, gelenek göreneklerin yeni nesillere aktarılması maksadıyla bu kitabı kaleme aldığını belirten Küçükaydın, ‘‘Kitabı dışarıdan bir gözlemci olarak değil, bizzat bu hayatın içinden gelmiş birisi olarak yazdım” diye konuştu. Yörük kültürünün binlerce yıllık bir birikimle oluştuğunu anlatan Küçükaydın, “Böylesine köklü ve zengin bir kültürün unutulmasını engellemek, yazılı olarak sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak için yazmak konusunda zorunluluk hissettim” dedi. “Son Yörükten Yolda Kalan İzler” kitabında çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği bölge olan Kozan, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ve tüm Toroslar’ın doğal güzelliklerine de değinen Küçükaydın, okuyucunun Toroslar’ın eşsiz güzelliklerini tahayyül ederek , kır çiçeklerinin kokusunu duyarak, bambaşka bir dünyayı yaşıyor hissine kapılacağını belirtti.

Çukurova ve Toroslardaki Yörük Türkmen hayatı ve kültürü hakkında yazılmış öyküler, romanlar, ağıt ve türkülerde bulunan tadın ilk elden yazılmış hali olan kitap; etimoloji, etnoloji, biyoloji, antropoloji, sosyoloji, tıp, tarih, coğrafya, dilbilim ve daha birçok alanı ilgilendiriyor. Fakat okuyucunun bu bilim alanlarından herhangi birinin uzmanı olmasına gerek bırakmayacak kadar sadece bir dille yazılmış.

Birçok roman, hikaye, destan, şiir sinemanın konusu olmuş coğrafyada büyüyen ve belki de bu eserlerin kahramanlarından birisi olan yazar, bu kez eseri yazan rolüne bürünmüş. Kardelen yayınlarından çıkacak ‘Son Yörükten Yolda Kalan İzler’ kitapçıların raflarında yerini aldı.

Yörük hayatını anlatan Vekil Küçükaydın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 22, 23 ve 24. dönem Adana milletvekilliği yaptı. 

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.