BÖLGE HABERLERİ

Aladağ son günlerde çok önemli oldu!

Google hazretleri Adana’nın şirin ilçesi Aladağ hakkında şu bilgileri veriyor:
Aladağ, Adana’ya bağlı bir ilçe ve aynı ada sahip şehir.

Doğusunda Kozan ilçesi, güneyinde İmamoğlu ve Karaisalı ilçeleri, batısında Pozantı ilçesi ve kuzeyinde Niğde ile Kayseri illeri vardır. Yüzölçümü 1.347 km² olup[5] nüfusu 2008 nüfus sayımına göre 18.249’dur.[6]

İlçenin merkezi Aladağ kasabasıdır. Eskiden Karsantı adıyla Karaisalı ilçesine bağlı bir bucak olan ilçe, 1987 yılında ilçe olmuştur.[7] İlçenin kuzey kesiminde Toros Dağları’nın Aladağlar adıyla anılan bölümü bulunmaktadır. İlçe de adını bu dağlardan almaktadır. İlçe coğrafî açıdan dağlık bir bölgede olduğundan tarımda verimlilik düşüktür. İlçe, 6360 sayılı kanunla Büyükşehir ilçe belediyesi statüsüne döünüştürülmüş olup, 31 mahallesi bulunmaktadır.
Turizm açısından en ünlü yerleri; Akören Kilisesi, Meydan Kalesi, Ağacakise Anıt Ağaç, Simit Çağlayanı, Eğner, Kapuzbaşı Çağlayanı, Mazılık Ören Kalesi, Posyağbasan Kalesi, Sandıklı su ve Acı sudur.”
Aladağ Adana’nın şirin bir ilçesidir.Asıl önemli olan şirinliğinden ziyade tarihi bir yerleşim birimi olmasıdır. Küp şelaleleri dünyaca ünlü doğal güzelliklerden biridir. Aladağ’ın bir başka önemli özelliği de zengin Krom yataklarına sahip olmasıdır.
Sert, paslanmaz ve iyi parlatılan bir maden olan krom, kaplamacılık ve çelik yapımında yaygın olarak kullanılır. Türkiye’de yaygın olarak çıkarılan madenlerden biride kromdur. En zengin krom yatakları; Elazığ’da Guleman, Batı Akdenizde (Fethiye, Marmaris arasında) Dalaman havzası, Kütahya ile Bursa arası ve Eskişehir’in doğusundaki Seyitgazi’de yer alır. Adana’nın kuzeyindeki Aladağ yöresinde de yeni krom yatakları bulunmuştur. Aladağ krom yatakları, Dünyanın en zengin yataklarıdır. Türkiye, krom çıkarımında dünyada 3. sıradadır. Türkiye, çıkardığı kromu büyük ölçüde cevher olarak satmaktadır. Bu nedenle çıkarımını dış taleplere bağlı olarak ayarlanır.
Aladağ Bölgesinde madencilik yapan kuruluşlar;
Dedeman, Çeltik, Akmetal
Son zamanlarda iki bakan ve üç milletvekilinin ziyaretlerinin nedeni belki de bu krom madenidir…
Elbet devletimizi yönetenler bu kadar önemli bir beldeyi ziyaret edeceklerdir.
Bu kadar yoğun ziyaretin elbet bir nedeni vardır.
Onu da devleti yönetenler bizden daha iyi bilirler…

Reha Ören

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!