BÖLGE HABERLERİ

“Emekli bekleyen değil üreten olmalı”

Yüreğir Emekliler Derneği başkan adaylarından Eczacı Serpil Çerçioğlu SÖZ Yayıncılık’ı ziyaret etti.

Genel Koordinatör Reha Ören’e projelerini aktaran Çerçioğlu emeklilerle ilgili farklı projeleri olduğunu belirterek: “ Emekli, pinekleyen, bekleyen değil üreten olmalıdır” dedi.

 Emeklilerin sosyal durumlarının da ekonomik durumları kadar vahim olduğunu belirten Serpil Çerçioğlu:

“ Bu gün ülkemizde emekliler maalesef kahve kröşelerinde pinekleyen, hükümetin vereceği zamları bekleyen. Her zam beklentisinde de hayal kırıklığına uğrayan bir toplum haline gelmiştir. Emekliler erkekse kahve köşelerinde, kadınsa evinde pineklemek durumunda bırakılmışlardır. Bu durum aslında bir sosyal ölüm demektir. Türkiye genelindeki emeklilerin vahim halleri Adana’da olduğu gibi Yüreğir’de de yürek yakmaktadır. Emekliler sağlık açısından da, ekonomik açıdan da üreten aktif insanlar olmak zorundadırlar” dedi.

 Çözüm Kooperatiflerde

  Emeklilerin basit üretimlerde bulunabileceklerini belirten Çerçioğlu “ Kurulacak olan üretim ve tüketim kooperatifleriyle emekliler hem üretime hem tüketime katkı sunacaklardır. Bunların oluşturulması için olağanüstü rakamlara, büyük paralara ihtiyaç yoktur. Kendi bünyelerinde emekliler bu türlü kooperatifleri oluşturabilir ve en azından hobilerini ekonomik kazanç haline getirebilirler” dedi.

Kadınlar üretime daha yatkın

Serpil Çerçioğlu  özellikle kurulacak olan kadın kooperatifleriyle kadınların el emeklerinin, gözlerinin nuru eserlerinin ekonomik hayata yönlendirileceğini belirtti.

Çerçioğlu, Emekli olan kadınların sağlıklarının kısa sürede bozulduğu, sürekli evde oturarak hareketsizlikten kaynaklanan bir takım hastalıkların ortaya çıktığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle özellikle emekli olan kadınlarımız kooperatifler yoluyla üretime yönlendirilerek hem sosyal hareketlilikleri sağlanmış olacak, hem de ekonomiye katkıları önemi inkar edilemeyecek derecede temin edilecektir.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!