DIŞ POLİTİKA

2 yıldan sonra İsrail’e elçi

Edinilen bilgilere göre, Türkiye iki yıllık aradan sonra İsrail’e yeni bir büyükelçi atadı.

Mayıs 2018’de Ankara, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını protesto eden, Gazze Şeridi’nde kuşatma altındaki Filistinlilere yönelik ölümcül saldırılar nedeniyle elçisini geri çekmişti.

40 yaşındaki Ufuk Ulutaş’ın İsrail’e yeni Türk büyükelçisi olarak atanması, yeni seçilen Joe Biden yönetimiyle ilişkileri geliştirme girişiminin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

“çok parlak”, “çok zeki” ve “çok Filistin yanlısı” olarak nitelendirilen Ulutas, Kudüs’teki Hebrew Üniversitesi’nde İbranice ve Orta Doğu siyaseti okudu. Aynı zamanda İsrail’in bölgesel rakibi İran konusunda da uzman, ancak kariyer diplomatı değil.

Türkiye, İsrail ile diplomatik bağlarını ilk olarak 2010 yılında, Filistin yanlısı 10 Türk aktivistin, yardım götürmeye ve İsrail’in yıllarca süren Gazze deniz ablukasını kırmaya çalışan Türklere ait bir filoya binen İsrailli komandolar tarafından öldürülmesinin ardından koparmıştı.

2016’da yeniden kurulan bağlar, 2018’de ABD büyükelçiliğinin hareketinin ardından yeniden bozulmaya başladı.

Ulutas’ın atanması, aynı zamanda, bir dizi Arap ülkesinin (Bahreyn, Fas, Sudan ve Birleşik Arap Emirlikleri), ABD Başkanı Trump’ın aracılık ettiği anlaşmalarda İsrail ile diplomatik bağları normalleştirmeye karar vermesiyle aynı zamana denk geldi.

Ulutas’ın yeni büyükelçi olarak atanmasına rağmen, Ankara’nın İsrail ile tam diplomatik bağlar kurup kurmayacağı henüz belli değil.

Erdoğan, Netanyahu’nun İsrail ordusunun Gazze’deki Filistinli protestocuları öldürmesi üzerine Ankara’nın “ahlaki derslerini” reddeden ve Erdoğan’ı “Kürt köylüleri bombalayan” biri olarak yaftaladığı yorumlarına yanıt olarak o dönemde Netanyahu’yu “terörist” olarak nitelendirdi.

Erdoğan, ülkeyi Yahudi halkının ulus devleti olarak tanımlayan tartışmalı İsrail yasasını da eleştirmişti.

UFUK ULUTAŞ KİMDİR?

Dışişleri Bakanlığına bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkanı Ufuk Ulutaş, 1980 yılında Hatay İskenderun’da dünyaya geldi ve çocukluğunu İskenderun’da geçirdi.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olan Ufuk Ulutaş, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde, yüksek lisansını The Ohio State Üniversitesi Tarih Bölümünde ve doktorasını Ankara YBU Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamlamıştır.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nde İbranice ve Ortadoğu politikası dersleri almıştır.

2002-2010 yılları arasında The Ohio State Üniversitesi’nde çeşitli pozisyonlarda görev alan Dr. Ulutaş, bu süre zarfında Tarih Bölümünde araştırma asistanı ve öğretim görevlisi olarak; Melton Yahudi Çalışmaları Merkezi’nde önce Samuel M. Melton ardından George M. & Renée K. Levine araştırmacısı olarak; Mershon Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nde ise araştırma asistanı olarak çalışmıştır.

2006-2010 yılları arasında The Ohio State Üniversitesi’nde dünya tarihi dersleri vermiştir. SETA Washington DC’nin Ortadoğu Program Koordinatörlüğünü yürütmüş, Mogadişu merkezli Heritage Institute for Policy Studies isimli düşünce kuruluşunun yönetim kurulunda yer almıştır.

2013-2018 yılları arasında SETA Vakfı’nda Dış Politika Direktörü olarak görev yapmış, aynı zamanda Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Dr. Ulutaş halen Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkanlığı görevine devam etmektedir.

kaynak: turkishnews

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!