DIŞ POLİTİKA

Fransa elçisini geri çağırdı

Elize Sarayı giriş kapısı (Portique du palais de l’Elysée)

Macron’un bir tür zihinsel tedaviye ihtiyacı var. Din özgürlüğüne inanmayan ve kendi ülkesinde yaşayan farklı inançlara sahip milyonlarca insana karşı bu şekilde davranan bir devlet başkanı hakkında söylenecek başka ne var?

Recep Tayyip Erdoğan

Fransa, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Emmanuel Macron’un ruh sağlığı ve Müslümanlara yönelik muamelesiyle ilgili yaptığı yorumlar nedeniyle kınadı.

Macron, 16 Ekim’de Samuel Paty’nin başının kesilmesiyle ülke sarsıldıktan sonra Fransa’da radikal İslamcılığı durdurmaya söz verdi. Paty, hiciv gazetesi Charlie Hebdo’dan İslam’ın Peygamberi Hz. Muhammed’in tartışmalı karikatürlerini kullandığı ifade özgürlüğü dersi veren bir tarih profesörüydü. Öğretmenin Paris banliyölerinde şüpheli bir terörist tarafından öldürülmesi, Fransa’da laiklik, İslamcılık ve İslamofobi üzerindeki gerilimi yeniden alevlendirdi.

Fransa Cumartesi günü Erdoğan’ı azarladı ve yorumlarını “kabul edilemez” olarak niteledi. Elize sarayı (Elysée Palace) sözcüsü, “Aşırılık ve edepsizlik bir yöntem değildir. Erdoğan’ın politikasını her yönden tehlikeli olduğu için değiştirmesini talep ediyoruz. Gereksiz polemiklere girmiyoruz ve hakaretleri kabul etmiyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Macron Salı günü yaptığı açıklamada, hükümetinin “radikal İslamcılığa karşı mücadelesini yoğunlaştıracağını” söylemişti.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, “Samuel Paty’nin öldürülmesinin ardından Türkiye cumhurbaşkanının taziye ve destek mesajlarının gelmemesine” dikkat çekerek, Erdoğan’ın “çok saldırgan” olarak nitelendirdiği Fransız ürünlerini boykot etme çağrısını kınadı.

ERDOĞAN VE MACRON GEÇMİŞTE DEFALARCA ÇATIŞTI

Geçen ay Türk lider, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki tartışmalı faaliyetlerden ötürü eleştirmesi üzerine Fransız mevkidaşına “Türk milleti ve Türkiye’yi karıştırmamaları” uyarısında bulunmuştu.

Cumartesi günü Pakistan’ın açık sözlü Başbakanı İmran Han da Macron’u İslamcılık konusundaki tutumundan ötürü eleştirdi ve onu “İslam’a saldırmakla” suçladı.

Khan, Twitter’da “Dünyanın en son istediği veya ihtiyaç duyduğu şey daha fazla kutuplaşmadır. Cehalete dayalı basın açıklamaları, İslam’ı ve Peygamberimizi hedef alan küfür karikatürlerinin gösterilmesini teşvik ederek, daha fazla nefret, İslamofobi ve aşırılık yanlıları için alan yaratacaktır.”

Khan, Macron’un “Avrupa ve dünyadaki milyonlarca Müslümanın duygularına saldırdığını ve onları incittiğini” iddia etti.

Elize sarayı sözcüsü, Fransa’nın “sürmekte olan durumun değerlendirilmesi” için Ankara’daki büyükelçisini geri çağırdığını da sözlerine ekledi.

kaynak: turkishform

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!