DIŞ POLİTİKAMANŞET

Nato Genel Sekreter Yardımcısı Guy B. Roberts Masa Strateji Merkezi’ne Geliyor

Trump bütçesinin Savunma Bakanı Yardımcısı ve NATO’nun nükleer silahlardan sorumlu eski Genel Sekreter Yardımcısı Guy B. Roberts 6 Kasım 2023 tarihinde MASA Strateji Merkezi’nin kurucusu Atılgan Bayar’ın Türkiye’ye özel davetlisi olarak geliyor.

MASA Strateji Merkezi’nde yapılacak kapalı oturumda, bölgemizde yeni oluşturulma durumu, NATO’nun geleceği, Türkiye’nin NATO’daki yeni rolü, Rusya – Ukrayna Savaşı’yla birlikte protesto gelen kitle imha silahları ve nükleer silahların kullanılma olasılıkları tartışılacak. Toplantıda ayrıca, Türkiye’nin ilerleyen zamanlarda karşılaşabileceği olası ve yeni tehditlere ilişkin alternatif senaryolar geliştirilecek ve buna istinaden bir rapor hazırlanacak.

Guy B. Roberts Kimdir?

Sayın Guy B. Roberts, ABD’nin nükleer cadırcılık ve ulusal güvenlik konuları uzmanı olarak Ulusal Güvenlik Başdanışmanlığı ve Nükleer, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Programları’ndan sorumlu Savunma Bakanı yardımcıları ve Başdanışmanlık görevlerinde seçilmiştir. Ayrıca Kuzey Atlantik Operasyonu Örgütü’nde (NATO), kitlesel imha silahları politikasından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Nükleer Politika Planlama Direktörlüğü de başarıyla yürütülmüştür. Sayın Roberts, şu anda McDill Hava Üssü Ortak Özel Harekât Üniversitesi’nde silah kontrolü ve nükleer silahların tedavisiyle ilgili dersler veriyor. Sayın Roberts’ın; dış ilişkiler, uluslararası kuruluşlar toplanır, ikili ve çok taraflı müzakereler ile uluslararası hukuk alanında 40 yılı aşkındır.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!