DIŞ POLİTİKAMANŞET

Rusya: Türkiye, Azov liderlerini Ukrayna’ya teslim ederek anlaşmaları ihlal etti

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye’nin Azov liderlerini Ukrayna’ya teslim ederek anlaşmaları ihlal ettiğini söyledi. Öte yandan Sözcü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Önümüzdeki ay Sayın Putin’in Türkiye ziyareti olacak” açıklaması için de “Böyle bir temas olası. Ancak şu an belirlenmiş kesin bir tarih yok” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın toplanısı gerçekleştirdi.

Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Önümüzdeki ay sayın Putin’in de Türkiye ziyareti olacak” sözleri ve Azov Taburu liderlerinin Türkiye’den Ukrayna’ya dönüşüne ilişkin konuştu.

TASS haber ajansının aktardığına göre, Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olası görüşmesine ilişkin açıklama yapan Peskov, Putin ve Erdoğan arasında ikili bir görüşmenin ‘olası’ olduğunu, fakat ‘böyle bir toplantı için şu an itibarıyla belirlenmiş kesin bir tarih olmadığını’ kaydetti. Peskov, konuya ilişkin açıklamasında, “Böyle bir temasın olması muhtemel. Ancak şu an itibarıyla belirlenmiş kesin bir tarih yok” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, gazetecilerin Erdoğan’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesi sonrası Erdoğan ve Putin’in telefonla görüşüp görüşmediğine ilişkin sorusunu da yanıtladı. Peskov, soruya, “Hayır, henüz değil” sözleriyle yanıt verdi.

ERDOĞAN, ZELENSKİY İLE GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMIŞTI

Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile 7 Temmuz Cuma akşamı yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşmuş, bir gazetecinin esir değişimine ilişkin sorusuna, “Esir mübadelesi konusunda şu anda Ukrayna tarafında sayın Başkanı dinledik, Rusya tarafı ile de görüşme hâlindeyiz. Onlarla da görüşüyoruz. Konuyu sayın Putin ile görüştüm. Önümüzdeki ay sayın Putin’in de Türkiye ziyareti olacak. Tekrar bunu yüz yüze görüşme imkânımız olacak” yanıtını vermişti.

Kremlin de son olarak 16 Haziran’da bir açıklama yapmış, Kremlin Dış Politika Danışmanı Ushakov, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bir daveti var. Putin ve Erdoğan, ziyaretin yakın gelecekte olacağı konusunda mutabık kaldı” demişti.

AZOV VURGUSU: TÜRKİYE ANLAŞMAYI İHLAL ETTİ

Öte yandan Peskov, Ukraynalı neo-nazi örgütü Azov Taburu elebaşlarının Türkiye’den Ukrayna’ya dönüşünün daha önce varılan anlaşmaların ihlali olduğunu belirtti.

Anlaşmanın şartlarına göre Azov Taburu liderlerinin ihtilaf sonlanıncaya kadar Türkiye’de kalmaları gerektiğine dikkat çeken Peskov, hiç kimsenin bu kişilerin Türkiye’den Ukrayna’ya teslim edildiğine dair Rusya’yı bilgilendirmediğini vurguladı.

Sputnik’te yer alan habere göre Kremlin Sözcüsü, “Hiç kimse bize bu konuda bilgi vermedi. Anlaşmaların şartlarına göre bu elebaşları, belirtilen bu kişiler ihtilafın sonuna kadar Türkiye Cumhuriyeti’nde kalmaları gerekirdi” diye konuştu.

Kaynak: https://www.veryansintv.com/

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!