DIŞ POLİTİKAMANŞET

Rusya/Ukrayna: Yüksek Temsilci Josep Borrell’in tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin açıklaması

Avrupa Birliği, Ukrayna’nın tahıl ihracatı için Karadeniz’deki engelleri kaldırmak amacıyla bugün Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından İstanbul’da imzalanan  anlaşmaları memnuniyetle karşılamaktadır. 
Bu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının neden olduğu küresel gıda güvensizliğinin üstesinden gelmeye yönelik çabalarda ileriye dönük önemli bir adımdır. Başarısı, bugün imzalanan anlaşmanın süratli ve iyi niyetle uygulanmasına bağlıdır.
Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sebepsiz ve haksız askeri müdahalesi, küresel çapta yıkıcı bir etki yaratmaktadır. Rusya, Ukrayna limanlarını bloke ederek ve Ukrayna tahılını yağmalayarak Ukrayna’nın tarım ve ulaşım altyapı ve teçhizatını kasten yok etmekte, yakıt kıtlığına neden olmakta ve dünya çapında gıda tedarik zinciri sorunları yaratmaktadır. Rusya esasen dünya çapında milyonlarca insanın gıda güvenliğini tehlikeye atmıştır.  Mevcut anlaşma, bu olumsuz gidişatı tersine çevirmeye başlamak için bir fırsat sunmaktadır.
Avrupa Birliği, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in liderliğinde görev yapan Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ve UNCTAD Genel Sekreteri Rebeca Grynspan’ın Ukrayna’nın tarımsal ihracatının önündeki engelleri kaldırmanın yollarını bulmak için sarf ettiği aralıksız çabalarını desteklemektedir. Ayrıca Türkiye’ye de bu anlaşmaya aracılık etme ve uygulanmasını desteklemedeki önemli rolünden dolayı müteşekkiriz.
AB, Ukrayna’nın tahılını mümkün olduğunca yüksek miktarlarda ve olabildiğince hızlı şekilde küresel pazarlara sunmasına yardımcı olmaya kararlıdır. AB’nin Dayanışma Şeritleri (Solidarity Lanes) planı, yalnızca Haziran ayında 2,5 milyon tonluk ihracatı kolaylaştırmıştır. Ayrıca, küresel gıda güvenliğiyle ilgili daha geniş çaplı meselelere çok taraflı bir yanıtın geliştirilmesi amacıyla BM ve G7 gibi ortaklarla da yakın olarak çalışmaktayız. Bu bağlamda 2024 yılına kadar 7,7 milyar avroyu seferber edeceğiz.
BM Şartı uyarınca, AB, Rus liderliği tarafından kasıtlı olarak başlatılan bu savaşın sonuçlarının ele alınmasında BM Genel Sekreteri ile birlikte çalışmaya ve kendisini desteklemeye devam edecektir.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.