DOĞAL YAŞAMMANŞET

İsmail Hakkı Atal: Baro Başkanları Metin Feyzioğlu’ nu görevden indirmelidir

2018-2021 TBB  Adana Barosu delegesi, Doğu Akdeniz Çevre Dernekler ve Ekoloji Birliği gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal, “74 Baro Başkanı yangınlara karşı  ‘yetkili makamları derhal adım atmaya’ çağıran boş basın açıklamaları yapmak yerine; yetkili makamlara adım attırma görevini yerine getirmeyen TBB başkanı-litai tekfuru  Metin Feyzioğlu’nu hemen -şimdi -derhal  koltuğundan indirmelidir” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Av. İsmail Hakkı Atal şu ifadelere yer verdi:

AVUKATLIK ÖRGÜTÜNÜ PASİFİZE EDEN BİR TBB BAŞKANI VAR

“Muğla ve Antalya 15 gün yandı. Tunceli 13 gündür yanıyor. Yangınlara sadece ” Bakan ” Orman Bakanı yanında; görevini yapmayan Orman Bakanı ve Orman Genel Müdürü’ne karşı kılını kıpırdatmayan; Avukatlık kanununun 95 / 21. maddesinde yazılı “Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak,” görevini kasten yerine getirmeyerek görev suçu işleyen, avukatların çatı örgütü Türkiye Barolar Birliği’nin gücünü atıl bırakmak, avukatlık örgütünü pasifize etmek için özel çaba gösteren Bir TBB başkanı Metin Feyzioğlu var. 

TBB BAŞKANI METİN FEYZİOĞLUYANGINLAR SIRASINDA NEREDE?

İklim değişikliği, termik santraller, madencilik faaliyetleri ve ormansızlaşmanın neden olduğu  Corona virüs salgınları  ve yakın gelecekteki mutasyonlar  hepimizin  hayatını tehdit ederken https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874344/), CORONA VIRUS salgınlarına neden olan  Termik -Nükleer -Maden -Ormansızlaşma MÜCADELESİ VERMEK yerine ; bir nevi tekfurluk – derebeylik gibi koruduğu TBB Başkanlığını sürdürebilmek   için   güç -çıkar odaklarına tavizler veren ;  Türkiye’nin her yerinde çevre -ekolojisi mücadelesi veren gönüllü 34 avukattan oluşan Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonunu “cebren ve hileyle” dağıtan,  yerine 7 kişilik işlevsiz ( tek bir çevre-ekoloji  davası olmayan )  bir komisyon kuran Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu yangınlar sırasında nerede ?

METİN FEYZİOĞLU ÜZERİNE VAZİFE OLMAYAN İŞLERDE AHKAM KESMİŞTİ

20 yılda yanan ormanımız kadar orman sadece 1 yılda yandı. Avukatlık kanununa göre insan haklarını savunmak görevini yerine getirmesi gereken Metin Feyzioğlu ne Muğla yangınlarında, ne de Tunceli yangınlarında ortada yok. Üzerine vazife olan Muğla -Antalya -Tunceli yangınlarında ortada gözükmeyen Metin Feyzioğlu, barış pınarı harekatında ise milli savunma bakanı edasıyla doğu Anadolu’da üzerine vazife olmayan işlerde ahkam kesmişti.

YANLIŞLARA SESSİZ KALINMIŞTIR

İklim krizi ve iklim krizinin neden olduğu orman yangınları -corona virüs salgınları Türkiye’nin geleceğini ve ulusal güvenliğini tehdit etmekteyken, Avukatların çatı örgütü olan Türkiye Barolar Birliği’nin başkanı Metin Feyzioğlu, TBB’nin devasa gücünü kasten pasifize etmektedir. Orman yangınlarına karşı görevini yerine getirmeyen Orman Bakanı ve Orman Genel müdürü üzerinde baskı kurması, gerekirse onların yargı önüne gelmesi için gerekli mekanizmaları çalıştırması gereken kurum,  avukatların çatı örgütü Türkiye Barolar Birliğidir. Ancak TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, TBB başkanı gibi değil, litai tekfuru gibi hareket etmekte; yönetim kurulu üyeleri ise ülkemizin ve insanlığın geleceğinin tehdit altında olduğu çok kritik zamanlarda ne kamu vicdanında ne de mahkeme-i Kübra’da hesap veremeyecekleri bir şekilde MF’nin yanlışlarına sessiz kalmaktadırlar. 

  TBB’NİN GÖREVİNİ YAPMASI İÇİN UYARI VE BASKI GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRDİK

Biz 2018-2021 TBB delegeliği görevimiz sırasında da, Avukatlık Kanununun 95. maddesi doğrultusunda TBB’nin görevini yapması için uyarı ve baskı görevimizi yerine getirdik. TBB Adana barosu delegesi olarak iklim değişikliğinin orman yangınlarına ve salgın hastalıklara neden olacağına ilişkin bilimsel delilleri de ortaya koyarak ‘iklim değişikliğine neden olma’nın Uluslararası Ceza Mahkemesinde “insanlığa karşı suç “ kapsamına alınarak yargılanması için TBB ‘nin uluslararası bir çalıştay düzenlemesi “yönünde 21.06.2019 tarihinde talepte bulunmuş ve talebimizin TBB tarafından reddi sonrasında Ankara 5. idare mahkemesinin 2019/ 2009 e.  2020/1663 k.sayılı dosyasıyla avukatlık kanununun 95. maddesindeki görevlerini yerine getirmeyen TBB’ye dava açmıştık.  ( bkz. ek-dava dilekçesi )

Bu meyanda 74 Baro Başkanı’nın görevi, yangınlara sadece ” Bakan ” kamu görevlilerini “boş ” basın açıklamalarıyla göreve çağırmak değil;

– Öncelikle sahaya inerek orman bölge müdürlüklerinin görevlerini yapması için baskı oluşturmak,

– Ve de en önemlisi TBB başkanı gibi değil, litai tekfuru gibi hareket eden Metin Feyzioğlu’nu işgal ettiği koltuktan bir an önce indirerek çevre -ekoloji -insan hakları mücadelesinin önünü açacak bir TBB başkanı seçmektir.

Kamuoyuna saygıyla ve görev bilinciyle duyururum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!