DÜNYADAN HABERLERMANŞET

Öğretmenler daha iyi ücretler için greve giderken İran protestoları şiddete dönüştü

Protestolar, polisin öğretmenlere yönelik saldırılarını ve endüstriyel eyleme öncülük edenlerin tutuklanmasını takip ediyor.

Leyla Karagözlü14 Aralık 2021

İran genelinde öğretmenler , daha yüksek ücretler, daha iyi çalışma koşulları, azınlıklara yönelik ayrımcılığa son verilmesi ve eylemci meslektaşlarının serbest bırakılması için greve gitti.

Protestolar Pazar günü polisin çok sayıda öğretmen ve eylemci liderine saldırması ve tutuklamasıyla şiddetlendi.

Protestoları organize eden İran Kültür Dernekleri Koordinasyon Konseyi, öğretmen sendikası aktivisti Rasoul Badaghi’nin evinde tutuklandığını duyurdu.DAHA FAZLA OKUİran ve ABD nükleer anlaşmayı kurtarmak için ‘güveni yeniden inşa etmeli’

Sosyal medyadan alınan görüntüler, Tahran’daki öğretmenlerin parlamento önünde durup kendi halkına karşı uyguladıkları vahşet nedeniyle polise “Utanmaz” sloganları attığını gösterdi .

Şiraz gibi büyük şehirlerden gelen diğer sosyal medya videolarında öğretmenlerin “öğretmenler ayağa kalk, ayrımcılığa son verin” dediği görülüyor.

İran’da öğretmenlerin maaşları, en az 2012’den bu yana aralıklarla devam eden protestolarla uzun süredir bir tartışma konusu.

2018’de İran’ın yarı resmi haber ajansı IRNA, öğretmenlerin maaşlarının 4 milyon ila 13 milyon riyal arasında olduğunu ve bunun da resmi olmayan döviz kuruna göre asgari maaşı ayda yaklaşık 100 dolar olarak belirlediğini bildirdi.

2012 yılında, Ruhani hükümeti öğretmen maaşları için yeni yasalar çıkardı.

Öğretmenlerin öğretim üyelerinin aldığı ücretlerin en az yüzde 80’ini almalarını ve maaşları eşitlemelerini sağlamak için yüzde 80’lik sıralama planı olan bir tasarıyı onayladı.

Bu plan hiçbir zaman gerektiği gibi uygulanmadı.

Üç yıl sonra, öğretmen maaşlarının yüzde 20 ile yüzde 27 arasında artırılması gerekiyordu.

Bununla birlikte, ABD yaptırımlarının yanı sıra uzun vadeli hükümet kötü yönetimi ve Covid-19 baskıları, hızla yükselen bir enflasyon oranına yol açtı.

O zamandan beri sadece maaşları değil, birçok öğretmenin maaşları da aylardır ödenmiyor.

Bu arada, İran istatistik kurumuna göre, İran’da yaşamanın maliyeti yüzde 30 arttı, bu da çoğu öğretmenin geçimini sağlamak için mücadele ettiği ve yoksulluk sınırının altında yaşadığı anlamına geliyor.

Bir ay önce, İran parlamentosu öğretmen maaşlarını ayarlayacak bir yasa tasarısını oylamayı başaramadı. Bunun yerine yasa, revize edilmek üzere eğitim komisyonuna geri gönderildi.

İran’ın eğitim komisyonu üyesi Alireza Sefidan’a göre, tasarı öğretmenlerin maaşlarını eğitim düzeyine ve iş kalitesine göre sıralayacak. Geçilemeyen yasa, öğretmenlere ayda fazladan 30 milyon riyal ve yüksek lisans derecesine sahip öğretmenlere ek 70 milyon riyal tahsis edecek.

Yeni öğretmen grevleri turu, İran’daki korkunç su kıtlığı protestolarından sadece birkaç hafta sonra geldi.

İran’ın nispeten yeni katı hükümeti şu ana kadar büyük ölçüde kötüleşen ekonomik durumundan kaynaklanan bir dizi iç engelle karşı karşıya.

Hükümet ayrıca yaptırımları kaldırmak ve ülkenin bazı ekonomik sorunlarını hafifletmek için ABD ve AB ile bir anlaşmaya varmaya çalışıyor

kaynak:https://www.thenationalnews.com/.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.