DÜNYADAN HABERLERMANŞET

Pandemide dünyanın en zenginlerinin serveti iki katına çıktı

Oxfam tarafından yayımlanan rapora göre zenginler, pandemide servetlerini iki katına çıkardı.

Oxfam’ın yayımladığı rapor, dünyanın en zengin 10 kişisinin toplam servetinin Covid-19 salgını döneminde iki katına çıktığını ortaya koydu.

Oxfam’ın ‘Eşitsizlik Öldürür’ isimli raporu, yoksulluk sınırında yaşayan kişi sayısının da arttığını gösterdi.

Oxfam’ın İngiltere Başkanı Danny Sriskandarajah, Covid-19 salgınında yürürlüğe konan kapanma tedbirleriyle turizm, seyahat ve ticarete getirilen kısıtlamalar sonrası 163 milyon kişinin daha yoksulluk sınırının altında yaşamaya başladığını söyledi.

Toplam servetleri 1,5 trilyon doları aşmış durumda

Sputnik’te yer alan haberde, raporda, dünyanın en zengin 10 ismi; Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer ve Warren Buffet’ın toplam servetinin ise salgın döneminde iki kat artarak 1,5 trilyon doları aştığı kaydedildi.

Bunun yanı sıra açlık, sağlık hizmetlerine erişimin sınırlı hale gelmesi, iklim değişikliğinin neden olduğu insani krizler ve şiddet nedeniyle dünyada her 4 saniyede 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

‘Yoksul kişilerin virüsten ölme ihtimali 4 kat fazla’

Salgının eşitsizliği daha vahim hale getirdiği belirtilen raporda, “az gelişmiş” ülkelerdeki yoksul kişilerin Covid-19’dan ölme ihtimalinin neredeyse 4 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Öte yandan 2019’a kıyasla bu dönemde çalışan kadın sayısının 13 milyon azaldığı ve 20 milyondan fazla kız çocuğunun okula dönememe riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya kondu.

‘Salgın açgözlülük ve eşitsizliğin geldiği durumu ortaya koydu’

Oxfam’ın makalesinde, artan ekonomik, toplumsal cinsiyet ve ırk eşitsizliklerinin yanı sıra ülkeler arasında var olan eşitsizliğin “dünyamızı paramparça ettiği” belirtildi.

Makalede, “En zengin ve en güçlü insanlar için yapısal politika seçimleri yapıldığında bizlere ‘ekonomik şiddet’ uygulanıyor. Bu tesadüf değil, bir seçim. Aynı zamanda bu; hepimize, en yoksul insanlara, kadınlara ve kız çocuklarına ve birçok gruba doğrudan zarar veriyor” ifadeleri yer aldı.

Oxfam International’ın yönetici direktörü Gabriela Bucher ise “Covid-19 salgını, hem açgözlülüğün güdüsünü hem de aşırı eşitsizliğin ekonomik şiddetin bir aracı haline geldiği siyasi ve ekonomik sistemi açıkça ortaya koydu” dedi.

Dünyanın en zengin 10’unun serveti bir yılda 402 milyar dolar arttı

2021 yılı dünyada işçi ve emekçilerin açlık ve yoksulluğu daha fazla hisssettiği bir yıl olurken sömürüdeki artış zenginlerin servetlerine yansıdı.

Bloomberg Milyarderler Endeksine göre dünyanın en zengin 10 kişisinin toplam servetleri 2021’in sonuna gelindiğinde 402 milyar dolar arttı. 

Servetini en fazla artıran ise Elon Musk oldu. Musk’ın 2021 başında 156 milyar dolar olan serveti yıl sonuna gelindiğinde 277 milyar dolara yükseldi. Öte yandan Musk asıl servet artışını 140 milyar dolar ile 2020 yılında kaydetti.

En zenginler listesinde Musk’ı 2022’ye 4,5 milyar dolarlık artışla servetini 190 milyar dolara yükselten Amazon kurucusu Jeff Bezos izlerken, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg servetine bu yıl yaklaşık 25 milyar dolar daha ekledi ve toplam serveti 128 milyar dolara yükseldi.

Microsoft kurucusu Bill Gates bu yıl başında 132 milyar dolar olan servetini 139 milyar dolara, Google kurucularından Larry Page’in serveti bu yıl 47 milyar dolar artarak 83 milyar dolara, yine Google kurucusu olan Sergey Brin’in serveti de 2021’de 45 milyar dolar artışla 125 milyar dolara çıktı.

Fransız patron Bernard Arnault 61 milyar dolarlık artışla 2022’ye 176 milyar dolarlık servetle girdi.

Kaynak:habersol.org

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.