DÜNYADAN HABERLERMANŞET

Ülkenin işgali gibi: Kazakistan’ın yardım çağrısı sonrası Rus gazeteciden skandal istekler

Kazakistan’da ülke geneline yayılan protestolarla sokaklar karıştı. Durumu kontrol altına almakta zorlanan Kazakistan, Rusya’dan yardım talep etti. Rus gazeteci ise, yardım için kabul edilmesi gereken şartları sıraladı.

Video Player  00:00 | 00:00 Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume. GİRİŞ 06.01.2022 12:29GÜNCELLEME 06.01.2022 12:29

Son dakika haberi… Kazakistan‘ın çağrısına karşılık Rusya’nın şart koştuğu iddia edilen 4 madde arasında Kırım’ın ilhakının tanınması, Rusça’nın yeniden ikinci resmi dil olması, Rusya’ya askeri üsler temin edilmesi, Rus azınlıklara özerklik yer aldığı bildirildi.

Kazakistan’da akaryakıta yapılan zammın ardından ülke karıştı. Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkedeki mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü liderlerinden yardım istediğini açıkladı.

Son dakika: Kazakistan’ın yardım çağrısı sonrası Rus gazeteciden skandal istekler!

Rusya’nın ise yardımın sağlanması için Kazakistan’a birtakım şartlar koştuğu iddia edildi. 4 madde arasında Kırım’ın ilhakının tanınması, Rusça’nın yeniden ikinci resmi dil olması, Rusya’ya askeri üsler temin edilmesi, Rus azınlıklara özerklik yer aldı.

Kazakistan’da hükümetin sıvılaştırılmış petrol gazı fiyatlarına zam yapmasının ardından başlayan protestolar, hükümetin istifasına rağmen devam ediyor.

Son dakika: Kazakistan'da protestolar devam ediyor!Son dakika: Kazakistan’da protestolar devam ediyor!

KGAÖ’DEN YARDIM İSTEDİKLERİNİ DOĞRULADI

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Habar 21 ulusal kanalına verdiği demeçte, ülkesinde düzenin oluşturulması için KGAÖ üye ülke liderlerinden yardım istediğini doğruladı. Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü üyeleri arasında Kazakistan’ın yanı sıra Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan bulunuyor.

“BU ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMAKTIR”

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) iş birliği anlaşması çerçevesinde yardım başvurusunda bulunduğunu kaydeden Tokayev, “Bugün örgüte üye ülke liderleriyle görüştüm. Bu terör tehdidinin üstesinden gelmesi için Kazakistan’a yardımda bulunmalarını istedim. Aslında bu bir tehdit değil ülke bütünlüğünü bozmaktır. Vatandaşlarımız benden Cumhurbaşkanı olarak onların güvenliklerini sağlamam için hızlı adımlar bekliyor.” dedi.

Son dakika: Kazakistan'da protestolar devam ediyor!Son dakika: Kazakistan’da protestolar devam ediyor!

4 MADDELİK İSTEK LİSTESİ OLUŞTURDU

Rusya’nın en büyük medya ağı Russia Today (RT) ve Sputnik Genel Yayın Yönetmeni Simonyan, Rusya’nın Kazakistan hükümetine yardım etmesi için bazı şartlar sıraladı. Bu şartlar arasında Kırım’ın ilhakının tanınması, Rusça’nın yeniden ikinci resmi dil olması, Rusya’ya askeri üsler temin edilmesi, Rus azınlıklara özerklik yer aldı.

OHAL TÜM ÜLKEDE GEÇERLİ

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’tan itibaren LPG’ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı. Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis ve askeri araçları ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası ile müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başlatılan protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti. Protestoların yayılması sonucu önce başkent Nur Sultan, Almatı şehri ve Mangistau eyaletlerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Ardından OHAL kararının ülkenin tüm bölgelerinde geçerli olduğu duyuruldu.

Kayanak: https://www.haber7.com/

Son dakika: Kazakistan'ın yardım çağrısı sonrası Rus gazeteciden skandal istekler!
Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!