EKONOMİMANŞET

Hedef, bu yıl çay hasadını iki katına çıkartmak

Üretim merkezi Rize Ardeşen, paketleme merkezi Elmalık Köyü’nde bulunan Türk çay markası Lazika bu yıl çay hasadını iki katına çıkartarak, 40 ton el ile toplanmış çay almayı hedefliyor. Lazika, Karadeniz Bölgesi’ndeki kadın istihdamına da katkı sağlıyor. Kadınların, iş gücünün önemli bir kısmını oluşturduğunu belirten Lazika Kurucu Ortağı Emre Erçin, Lazika ekibinin yüzde 90’ının kadınlardan oluştuğunu söylüyor.

Çaya hak ettiği değeri vermek ve Anadolu’dan bir dünya markası çıkarmak üzere yola çıkan Türk çay markası Lazika, mayıs ayında çay hasadına başladı. 2022 yılı hasadında 19 ton el ile toplanmış çay alan Lazika’nın bu yılki hedefi bu rakamın iki katına çıkarak, 40 ton el ile toplanmış çay almak ve işlemek.

Sürdürülebilir tarıma önem veren ve çaya sahip çıkmak misyonuyla yola devam eden Lazika’nın bu yıl çay bahçeleri 14 dönüme ulaştı.  Katma değerli ürün sunmak için katma değerli ürüne yatırım yaptıklarını söyleyen Lazika Kurucu Ortağı Emre Erçin, bölgedeki kadınların topladığı el ile toplanmış daha kaliteli 2,5 yaprak yeşil çay için üç buçuk kat fazla fiyat ödediklerini ve lezzetten ödün vermediklerini belirtiyor.

Kadın istihdamına katkı
Hasadın, bölgedeki kadın istihdamı açısından da çok değerli olduğunun altını çizen Emre Erçin, “Kadınlar iş gücümüzün önemli bir kısmını oluşturuyor; ekibimizin yüzde 90’ı kadınlardan oluşuyor. Operasyonumuzun neredeyse tamamı (üretim, AR-GE, paketleme, sevkiyat) bölgede yürütülüyor. Lazika yeşil çaylar Karadeniz Bölgesi’nde 460’ın üzerindeki kadın tarafından mayıs ayında ilk hasatta elle toplanan 2,5 yapraklardan elde üretiliyor. Bazı ürünlerimizin paketlerinde tercih edilen bez ambalajlar da bölgedeki günlük işin az olduğu kış aylarında bölgedeki kadınlar tarafından elle dikiliyor. Ana tedarikçilerimiz arasında da birçok kadın girişimci yer alıyor ve markanın gelişimine katkı sağlıyor” diyor.

2023 ihracat hedefi 1,5 milyon dolar
Lazika’nın iç pazardaki yerinin her sene arttığını, siyah ve yeşil çayın yanı sıra fonksiyonel bitki ve meyve çaylarıyla herkese hitap edebilecek çay çeşitleri ürettiklerini belirten Emre Erçin, “2023’te ihracat hedefimiz ise yeni ülkelerin de katılmasıyla beraber 1,5 milyon dolar” diye ekliyor. Lazika çaylar Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, Amerika, İngiltere, UAE, Avustralya, İsrail, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Azerbaycan olmak üzere 13 ülkeye ihraç ediliyor.

Doğru demleme yöntemiyle Türk çayı dünyayla rekabet edebilir
Türk çayının dünyaya yeterince tanıtılamadığını söyleyen Emre Erçin, “Tarladan itibaren çaya sahip çıkmak, doğru üretimi, hasadı, toplama teknikleri, çay çeşitliliğinin artırılması, dünya çay trendlerine uygun ürün ve üretim yapılması gerekiyor. Dünyada rekabetçi olabilmek için ambalajından ürün içeriğine dünyadaki trendlere yakınlaşmak şart. Lazika olarak Türk çayının demleme kalite standardını anlamak üzerine bir Ar-Ge projesi yürütüyoruz. Bu projede, Türk çayının kaliteli demleme kriterlerini araştırıyoruz. Türk çayına geleneksel tadını veren ana unsur demleme yöntemidir ve Türk tipi çay demleme bir seremonidir. Dolayısıyla bu seremoniye sahip çıkmak, Türk çayını dünyaya bu şekilde tanıtmak gerekiyor” diyor.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!