EKONOMİ

“Portakal ihracatını yasaklayan skandal sona erdi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, portakal ihracatında fiili yasak anlamına gelen yüzde 100 pestisit analiz şartının kaldırıldığını, vahim yanlıştan dönüldüğünü söyledi.

“ÇABAMIZ OLUMLU SONUÇLANDI”

Portakal üretimi, üreticisi ve ihracatçısını mağdur eden akıl tutulması kararın kaldırılmasının önemli olduğunu aktaran Barut, “Hasat sürerken portakal ihracatına fiili yasak getiren bu skandalın son bulması için verdiğimiz mücadele olumlu sonuçlandı, çabamız sonuç verdi, nihayet büyük yanlıştan dönüldü. Tarımda yanlışların son bulması, üretim ve üretene destek verilmesi için çabamız sürecek” dedi.

SON DAKİKADA AKIL ALMAZ UYGULAMA DUYURULDU

Yılbaşı gecesinde üreticilere 1 Ocak 2021 itibariyle portakal ihracatında pestisit kalıntısı nedeniyle ürünlerin geri gönderildiği gerekçesi gösterilip pestisit kalıntısına yönelik izleme yapılmasına dair bakanlık kararı duyuruldu. Kararın gerekçesi, “Tüm ülkelere yapılacak portakal ihracatında yüzde 100 pestisit analizi yapılması uygun görülerek ülke ayrımı olmaksızın portakal ihracatı için yapılacak sertifika başvurularının pestisit analizi için Gıda ve Yem Şube Müdürlüklerimize yönlendirilmesi, Gıda ve Şube Müdürlüklerimizce her portakal ihracat partisinden pestisit analizi için numune alınması, analiz sonucunun öncelikle alıcı ülke mevzuatına göre, alıcı ülke mevzuatı yoksa Türkiye Pestisit Yönetmeliğine göre değerlendirilmesi” olarak açıklandı.

AYHAN BARUT BÜYÜK TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Portakal ihracatında 1 Ocak 2021’den itibaren yüzde 100 pestisit kalıntı analizi yaptırma şartı kararını sert sözlerle eleştiren Ayhan Barut, şunları kaydetmişti:
“Portakalda hasat sezonun tam ortasında, üreticilerimizi ve ihracatçıyı mağdur edecek, ihracata tarife dışı engel görünümü veren bu uygulamaya son verilmesi çağrısı yapıyoruz. Geçen yıl limonda getirilen ihracat yasağının aynısını şimdi portakala getirip üretici ve ihracatçıyı mağdur ediyorlar. Sizin bu üreticilere yönelik garezinizin nedeni nedir? Son dakikada alınan akıl dışı bu karar nedeniyle gümrükleme alanında portakal yüklü TIR’ların bekletildiğine yönelik duyumlar alıyoruz. Pestisit kalıntısı sorunu önemli bir problem ama zaten özellikle Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracatta analiz onayı alınmadan işlem yapılmıyor ki. Yanlış ekonomi politikalarının, çöken ekonominin, ekonomideki derinleşen krizin faturasını üreticilere çıkartıyorlar. Siz enflasyonu güya böylelikle düşüreceğinizi sanıyorsanız aldanıyorsunuz. İç piyasada fiyat yükselince ihracat yasağı getirip üreticiyi niye mağdur ediyorsunuz. Bölgemiz Çukurova’da Adana, Mersin ve Hatay başta olmak üzere çiftçilerimizin en önemli gelir kaynağı narenciyedir. Geçen kış aylarında yaşanan aşırı yağış, sel ve su baskınları ve bahar-yaz aylarında da birden yükselen sıcakların etkisiyle narenciye ürünlerinde çok ciddi rekolte kaybı yaşanmıştır. O zaman destek verilmeyen üreticimize şimdi böylesi akıl almaz bir karar alınarak darbe vurulmasını kabul etmiyoruz. Gelin bu akıl tutulması karardan vazgeçin, üreticimize daha fazla kötülük etmeyin.”

BAKANLIK GERİ ADIM ATTI

Bakanlığın portakal ihracatında yüzde 100 pestisit analiz şartı kararı kamuoyunda infial yarattı. Başta portakal üreticileri ve ihracatçılar olmak üzere herkesi mağdur eden skandal kararın geri alınması için yoğun bir çaba gösteren, bakanlık nezdinde ve kamuoyunda girişimlerde bulunan Ayhan Barut, “Nihayet çabamızın olumlu sonuç vermesi sevindiricidir. Bakanlık, yanlış ekonomi ve tarım politikalarının bedelini üreticilerimize, ihracatçılarımıza ve yurttaşlarımıza ödettirmeye çalıştı. Yüksek enflasyonun nedeni olarak şimdi de portakalı ve portakal üreticisini kurban etmek istemişlerdi. Yanlış hesap Bağdat’tan döner misali tepkiler çoğalınca geri adım attılar. Yanlışta ısrar edilmemesi iyidir. Biz her zaman olduğu gibi tarımda yanlışların son bulması, üretim ve üretene destek verilmesi için çabamıza devam edeceğiz. Üreticimiz, ihracatımız ve ihracatçımıza yapılmak istenen kötülüklere sessiz ve kayıtsız kalmadan mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!