EKONOMİ

Yeni hafta yeni zirveyle başladı: Dolar/TL 8 lirayı geçti

Döviz kurlarında Merkez Bankası’nın faiz sürprizi ile başlayan yükseliş yeni haftada da devam ediyor. Dolar/TL 8 lirayı geçerek rekor tazelerken, euro/TL 9.50’yi aşarak rekor tazeledi. Gram altın 493, çeyrek altın 808 lira, Cumhuriyet altını 3.300 liradan satılıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun sürpriz kararının ardından yönünü yeniden yukarı çeviren dolar/TL, yeni haftaya da rekor seviyeden başladı ve 8 lirayı geçti.

Dolar/TL bu sabah saatlerinde 8.05 seviyesini aşarak rekor kırdı. Benzer bir grafik çizen euro/TL ise tarihi seviyelerini 9.50’ye taşıdı.

Gram altın 493 liraya yükseldi

Dünya’nın aktardığına göre, altın fiyatları geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği başarısız yükseliş denemesinden sonra 1900 desteğine doğru geri çekilmişti. Yeni haftada ise altının ons fiyatları 1.900 doların altında değerleniyor.

Gram altın da yeni haftaya 493 liradan başlamasının ardından 492.5 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek  altın 808 lira, Cumhuriyet altını da 3.300 liradan satılıyor.

Analistler, ABD’de görüşülen teşvik paketine ilişkin belirsizliklerin ve dolar endeksindeki yükselişin altının ons fiyatını baskıladığını belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!