GÜNCEL

10 OCAK Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu olsun.

CHP Tekirdağ milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun 10 Ocak Çalışan Gazetecler Günü için SÖz Yayıncılık’a bir kutlama mesajı gönderdi.

Aygun’un mesajı:

Medya özgür olmadan Türkiye özgür olamaz! Dünyada en çok tutuklu gazetecinin olduğu, gerçek habercilik yapmak isteyenlerin işinden edildiği ülkemizde basın mensubu olmak, adeta “ateşten gömlek” giymek haline gelmiştir.

AKP iktidarında uygulanan baskılar sonucunda, demokrasinin dördüncü kuvveti olan gazetecilik büyük bir ivme kaybetmiştir.

 Halkın gerçekleri öğrenmesini engellemek için manipülasyonlar yapılmış, haberler perdelenmiş ve basın tek sesli koroya dönüşürülmek istenmiştir. Tarafsız gazetecilik yapmaya çalışan birkaç gazete ile televizyona da Basın İlan Kurumu ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu eliyle büyük cezalar verilmektedir. Tek bir muhalif sese bile tahammül edilememektedir. AKP iktidarı boyunca 10 bini aşkın gazeteci işsiz kalmıştır. Türkiye, cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklu gazeteci sayısı açısından Çin ve Mısır ile birlikte dünyada en çok tutuklu gazetecisi olan ülke olmuştur.

Basın özgürlüğüne yönelik ağır baskılar sonucu yolsuzlukların arttığı, hukuksuzlukların tavan yaptığı, eşitsizliklerin meşrulaştırıldığı; doğanın talan edildiği, sağlık sisteminin ve eğitimin çöktüğü bir düzende yaşıyoruz.

Baskı ve sansürün olmadığı, demokratik hukuk devletinin işletildiği bir Türkiye özlemiyle 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!