GÜNCELMANŞET

Adana huzurevi çalışanlarından iddialara yanıt

Şehit Kara Pilot Serhat Sığınak Huzurevi (Adana Huzurevi)’nde yaşanan olaylar hakkında ki iddiaları haberleştiren Söz Gazetesi, muhataplarına da söz hakkı vereceğini belirtmişti. Bunun üzerine Huzurevi Müdürü Serdar Güneş gazetemizi arayarak görüşmek istediğini beyan etti. Söz Gazetesi olarak, konuyu görüşmek adına Adana Huzurevi Müdürü Serdar Güneş’in yanına giderek sorulan sorulara yanıt aldık.

Görüşmede hazır bulunanlar arasında,  Adana İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şemsi Dayı, Huzurevi Müdürü Serdar Güneş, Huzurevi müdür yardımcısı Hamide Yük, personelden sorumlu müdür yardımcısı Nazmi Büyükyağbasan birlikte sorulan sorulara cevap verdi.

Akli dengesi yerinde olmayan hastanız var mı, raporu kim verdi?

AKLİ DENGESİ YERİNDE OLMAYAN HASTAMIZ YOK

Akli dengesi yerinde olmayan hastamız yok. Alzheimer, Demas hastalarımız var. Akıl dengesi yerinde değil raporunu bu kurumdan kimse veremez, ruh sağlığından rapor gelir.

Yaşlıların ilaçları nereden alınıyor, niye kendileri almıyor ya da kurum veriyor? İlaç firmalarıyla anlaşmanız var mı?

ECZACILAR ODASI’NDAN 2 LİSTE ALIYORUZ

Bizim hastalarımız yaşlılar, yatağa bağımlı olanlar da var. Eczaneye gidip kendileri alamıyorlar. Adana Eczacılar Odası’ndan Sühendan Toksöz bize liste gönderiyor. Biz ilaçları o listeye göre eczanelerden alıyoruz. İlaçları aldığımız eczanelerin kotaları var ona göre çalışıyoruz. Mama için ise farklı liste alıyoruz.

Kameralarınızın en son ne zaman arızalandı?

KAMERALARDA ARIZA OLMUYOR

Kameralarımız 30 günlüktür, geriye dönük siler. CD’lere kayıt yapılır o kayıtlar arşivlenir. Arıza olayı olmuyor. Asansör bakımı gibi düşünün, firmayla kameralar için de sözleşme yapıyoruz. Arızalanma olmuyor.

Erkek personeller alt katta, kadın personeller üst katta yatarken, alt katta 2 oda restore edilip pandemi sürecinde kalan personeliniz oldu mu?

AYNI KORİDOR AYRI ODALAR

Pandemi sürecinde personellerimiz dışarı çıkmadı. Kadın, erkek personelimiz 14 gün boyunca kurumda kaldı. Sürekli PCR testi yapılıyor, vardiyaya öyle başlıyorduk. Kış aylarında vaka sayısı artınca, 3-5 günlük izole süresini gözettik. 1. Kat koridor ayrıldı, erkekler ayrı oda, kadınlar ayrı odada kaldı.

Fazla mesai listesinde aynı isimlerin olması tesadüf mü?

AYNI İSİMLER SÜREKLİ MESAİYEYE KALMIYOR

Bakanlığın toplam 270 saat mesai verebilirsin, izni var. Pandemi sürecinde 5 gün içerde bekleniyor, personel sayısı azaltılıyor, mesai dengeli bir şekilde dağıtılıyor. 14 gün 14 gün çalıştırılıyor. Yaşlı bir hastamız rahatsızlanıp hastaneye gittiğinde, personelimizi de onunla gönderiyoruz. Fazla mesaiden yararlanan birçok personelimiz var ama aynı isimler sürekli mesaiye kalmıyor.

Fatma Kenger adlı vefat eden hastanızın akli dengesi yerinde değil raporunu kim verdi?

FATMA KENGER İLE İLGİLİ BİR RAPOR YOK

Öyle bir yok, Fatma Kenger’in dosyasını inceledik fakat böyle bir rapor yoktu. Bizim kurumumuzun doktor yaklaşık 17 yıldır burada görev almaktadır. Doktorumuz böyle bir riske girecek, akli dengesi yoktur diye bir hastaya rapor yazacak riskine girmez.

“15 Temmuz’da analarını ağlattık”, diyen birinin kurumda etkin olduğu söyleniyor, doğru mu?

SÖZ KONUSU BİLE DEĞİL

Böyle bir şey söz konusu bile değildir. Kurumumuzda Fetöcü birinin bulunması mümkün değildir. Burada devletini, milletini ve bayrağını seven personel var, ötesini düşünemeyiz.

Bildiğimiz üç ayrı tecavüz olayı var, biri adliyeye intikal etti, diğerleri ne oldu? 13 yaşındaki kız çocuğunun ifadesi nasıl kabul edildi?

BÖYLE BİR SÜREÇ YOK

Kurumumuzda sadece yaşlılar var, 13 yaşında kimse yok. Böyle bir şey olamaz. Şu ana kadar bu olaylarla ilgili adliyeye yansıyan bir süreç yok, haberimiz de yok.

Yıkım kararı çıkan 2. Kat neden yıkılmadı?

YIKILACAK EMRİ YOK

Kuruluşun deprem ile ilgili denetiminden geçtik. Evet, bina çok eski ama yıkılacaktır diye bir emir gelmedi, böyle bir süreç yok.

ASKİ’nin yapması gereken kanalizasyon ihalesini kaça yaptırdınız?

KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPTIK

ASKİ cadde ve mahallelerde çalışıyor. Binanın içerisinden yola kadar olan kısmını yapamayacaklarını, bizim yapmamız gerektiğini söyledi. Kendi imkanlarımız doğrultusunda yaptık. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün verdiği rapor doğrultusunda yapıldı. Biz bu tip işleri görüş alarak yaparız.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.