GÜNCELMANŞET

“Bir damla verilecek toprağımız yok”

Kozan’da Lübnan’da ki Ermenilerin açtığı kilise davasıyla ilgili parti liderleri ile ilgili oluşturduğumuz platform çalışmalarımız devam ediyor. Söz Gazetesi ekiplerinin Türkiye çapında başlattığı platformla ilgili düşüncelerine başvurduğumuz Demokratik Sol Parti Lideri Önder Aksakal, bu davanın ülke davası olduğunun altını çizerek, “Hiçbir siyasi emel ülkemizin çıkarlarının üzerinde değildir, bu dava Türkiye’nin davasıdır, biz Demokratik Sol Parti olarak bu davanın takipçisi olacağız” dedi.
AMAÇ TAZMİNAT HAKKI ELDE ETMEKTİR
Lübnan Antilyastaki Katagi kolunun Adana Kozan İlçesi 2 Hukuk Mahkemesinde açılan davayla tarihsel mülklerin iadesi istenmiş olduğunu ve hukuki sürecin devam ettiğine yönelik Söz Gazetesi’nde çıkan haber ile ilgili açıklamalarda bulunan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, “Burada amaç Türkiye’yi mahkum ettirerek tazminat hakkı elde etme ve emsal davalar açarak sözde Ermeni soykırımını dolambaçlı yollardan kabul ettirme amacı güdülmüştür” dedi.
DEĞİL BİR KARIŞ, BİR DAMLA VERİLECEK TOPRAĞIMIZ YOK
Türk milletinin tarihinde zalimliğin ve soykırımlığın olmadığına dikkat çeken Aksakal, “Ermenilerin Kozan’da yaptıklarını herkes biliyor. Burada fırınlarda insanların diri diri yakıldığını da herkes biliyor. Azerbaycan’da yaptıkları da ortada. Bu topraklar milletin emeği, kanı ile kazanılmış topraklardır. Değil bir karış, bir damla verilecek toprağımız yoktur” şeklinde konuştu.
Aksakal konuşmalarına şu şekilde devam etti:
BU DAVA ÜLKENİN DAVASIDIR
“Biz Demokratik Sol Parti olarak her zaman Türkiye’nin çıkarlarını korumak ve savunmak noktasındayız. Lozan Antlaşması’nın imzasından evvelki senelere ait olarak Türkiye’den herhangi bir talepte bulunmaya ne hakiki ne de hükmi şahısların bir hakkı kalmamıştır. Bu açılan dava milli bir davadır, Demokratik Sol Parti olarak bu davanın gerisinde durma gibi bir şansımız yoktur. Bizler elimizden gelen her şeyi yaparız, çünkü bu dava ülkenin davasıdır.
BU MESELE ÜLKECE ELE ALINMALIDIR
Bu mesele ülkece ele alınmalıdır, Kozan’da ki davanın ülkenin her tarafında açılacağını, toprak alamasalar bile gayelerinin tazminat almak olduğunu düşünüyorum. Ermeniler Türkiye’yi kıskaca alma gayesi içindeler, ama biz buna asla izin vermeyiz. Ülkemizin ve halkımızın çıkarları doğrultusunda ne gerekiyorsa onun için çalışmalar yaparız.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ermeni soykırımı ile ilgili çok açık ve net bir şekilde şunları söylemiştir:
“Şüphe etmemek gerekirdi ki, Ermeni kıtali konusundaki sözler, gerçeğe uygun değildir. Aksine, güney bölgelerinde, yabancı kuvvetler tarafından silahlandırılan Ermeniler, gördükleri koruyuculuktan cesaret alarak bulundukları yerlerdeki Müslümanlara saldırmaktaydılar. İntikam düşüncesiyle her tarafta insafsız bir şekilde öldürme ve yok etme siyaseti gütmekteydiler. Maraş’taki feci olay bu yüzden çıkmıştı.
Yabancı kuvvetlerle birleşen Ermeniler, top ve ağır makineli tüfeklerle Maraş gibi eski bir Müslüman şehrini yerle bir etmişlerdi. Binlerce çaresiz ve suçsuz ana ve çocukları işkenceyle öldürmüşlerdi. Tarihte bir benzeri görülmemiş olan bu vahşeti yapan Ermenilerdi. Müslümanlar yalnız namuslarını ve canlarını korumak için karşı koymuş ve kendilerini savunmuşlardı. Yirmi gün süren Maraş soykırımında, Müslümanlarla birlikte şehirde kalan Amerikalıların, bu olay hakkında İstanbul’daki temsilciliklerine çektikleri telgraf, bu faciayı yaratanları, yalanlanamayacak bir şekilde ortaya koymaktaydı.
Adana ili içindeki Müslümanlar, tepeden tırnağa kadar silahlandırılan Ermenilerin süngülerinin baskısı altında her dakika öldürülmek tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyorlardı. Canlarının ve bağımsızlıklarının korunmasından başka bir şey istemeyen Müslümanlara karşı uygulanan bu zulüm ve yok etme politikası, uygar dünyanın dikkatini çekecek ve onları insafa getirecek nitelikteyken, aksinin yapıldığını iddia ederek ondan vazgeçilmesini isteme gibi bir teklif nasıl ciddi olarak kabul edilebilirdi?”
Görülen o ki Atatürk’ün tutumu en başından beri ortadadır. Biz Demokratik Sol Partililer aynı görüşte, aynı yoldayız. Bu davayı kabul etmiyor ve sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan beyan etmek istiyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!