GÜNCELMANŞET

İngiliz Kraliyet Hanedanının teknesi Bluebottle Bodrum’da!

Dragon Dünya Şampiyonası için ARAR PETROL A.Ş.’nin lojistik desteğiyle Bodrum’a getirilen dragon tipi Bluebottle teknesi, Kraliçe II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü Prens Philip’e düğün hediyesi olarak verilmişti. Masalsı tekne kendine has karizması ile Dragon sınıfının sembolü ve tasarımcılarının ustalık ve işçiliğinin bir kanıtı olarak bugün Bodrum’da görenleri büyülüyor.

Türkiye Yelken Federasyonu, Uluslararası Dragon Birliği (IDA), Türk Dragon Birliği (TDB) ve Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından, dünya yelkenciliğinde marka olan Bodrum’da bu yıl ilk defa ARAR PETROL A.Ş. ana sponsorluğunda düzenlenecek olan 2023 Dragon Dünya Şampiyonası’nda katılımcılar, 1948 yılında Kraliçe II. Elizabeth ve Edinburgh Dükü Prens Philip’e düğün hediyesi olarak verilen ve yarışları onurlandırmak üzere Bodrum’a getirilen Dragon sınıfının efsanevi teknesi Bluebottle’ı da görme fırsatı bulacak.

1953 yapımı bir tekne olan Bluebottle, 1956 senesinde Melbourne Olimpiyatı’nda üçüncüsü olmuştu. Tekne uzun bir süre Cornwall’daki National Maritime Museum tarafından muhafaza edildi. Onu yeniden yarışlara geri getiren, The Royal Yacht Britannia Trust’ın ileri görüşlü CEO’su Bob Downie oldu. Royal Yacht Britannia teknenin tüm bakımlarını yapıyor ve çeşitli yarışlara gönderiyor. Şu anda teknenin yelkencisi dünyaca ünlü Graham Bailey. Teknenin Bodrum’a getirilmesi esnasında lojistik çalışmaları şampiyonanın ana sponsoru ARAR PETROL A.Ş tarafından tamamlandı.

29 Mayıs, 2 Haziran tarihlerinde Türkiye, İsviçre, Portekiz, İngiltere, Macaristan, Avustralya, Belçika’dan 30’a yakın ekip 100’e yakın yelkencinin katılımı ile gerçekleşecek yarışmalarda dünyanın dört bir yanından gelen yelkenciler heyecan verici ve prestijli tekne yarışlarında mücadele edecek.

Dragon Dünya Şampiyonası hakkında

Dragon Dünya Şampiyonası, Dragon tekneleriyle yarışan dünyanın en iyi yelkencilerinin yer aldığı bir yelken yarışmasıdır. Johan Anker tarafından 1929 yılında tasarlanan Dragon teknelerinin yelkencilikte uzun tarihi vardır ve şampiyona bu mirası kutlamaktadır. Şampiyona, yelkencilerin dünya şampiyonunu belirlemek için yarıştığı bir dizi yarıştan oluşur. Yıllar boyunca, 1986’dan 1989’a kadar üst üste dört dünya şampiyonluğu kazanan Poul Richard Hoj-Jensen ve 1993-1999 yılları arasında üç şampiyonluk kazanan Lawrie Smith de dahil olmak üzere birçok efsanevi Dragon yelkencisi adını tarihe yazdırmıştır. Diğer önemli şampiyonlar arasında Jørgen Schönherr, Tommy Mueller ve Pedro Rebelo de Andrade yer alır. Şampiyona Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Danimarka ve Japonya da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenmiştir. En fazla şampiyona 1965 ve 2017 yılları arasında 16 etkinlikle Birleşik Krallık’ta düzenlenmiştir. Şampiyonaya birden fazla kez ev sahipliği yapan diğer ülkeler arasında Almanya (8 etkinlik), Danimarka (6 etkinlik) ve İtalya (5 etkinlik) bulunmaktadır. İki yılda bir farklı bir ülkede düzenlenen Dragon Dünya Şampiyonası’na Bodrum 2023’te ilk kez ev sahipliği yapmaktadır. Etkinlik, Dragon teknelerinin ve yelkencilerinin becerilerinin muhteşem bir gösterisi olmayı vaat etmektedir.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.