GÜNCELMANŞET

İtalyan Posta Teşkilatı’nda 5 milyon euro’luk soygun: 2.5 milyon euro Türkiye’ye gönderildi

İtalya Posta Teşkilatı’nın (Poste Italiane) sistemine giren kişiler, 5 milyon 90 bin euro parayı yurt dışına aktardı. Paranın yaklaşık 2.5 milyon euro’luk kısmının izine Türkiye’de rastlandı.Milyonlarca euroluk soygun, 3-5 Nisan 2017 tarihlerinde İtalya Posta Teşkilatı’nda yaşandı. Kurumun posta sistemine erişilerek bir takım izinsiz para transferleriyle birçok ülkeye para çıkışı olduğu ortaya çıktı.Sabah gazetesinden Atakan Irmak’ın haberine göre, toplamda 5 milyon 90 bin euro izinsiz para çıkışı yapılan teşkilattaki soygun, yetkili birimlere aktarılınca paranın izinin Türkiye’ye kadar uzandığı anlaşıldı. İtalyan makamları durumu Türk makamlara iletince İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Paranın izini süren MASAK ve Siber Suçlar şüpheli hesapları incelemeye aldı.

2 milyon 427 bin euro hesaplarına geçirildi

MASAK, Türkiye’de faaliyet gösteren Armin Dış Ticaret Tur. Ltd Şti’nin hesaplarına farklı tarihlerde 164 bin, 176 bin ve 148 bin euro, Natel Turizm Tekstil’in hesaplarına ise 154, 173, 162, 163, 145 ve 182 bin euro, Hayrullah N.’ye de 960 bin euro para aktarıldığını belirledi. Bu paraları çektiği ortaya çıkan Ali H., Hayrullah N. ve İhsan N. gözaltına alındı.

Komisyon alabilmek için hesaplarını kullandırdılar

İhsan N. ifadesinde, Mart 2017’de 3 kişinin yanına gelerek yatırım maksatlı altın almak istediklerini, hesabına bu nedenle para geldiğini öne sürdü. Altın alma maksadıyla hesabına 980 bin euro geldiğini anlatan İhsan N., benzer işlemi yapmak istedikleri için kardeşinin hesaplarına da 960 bin euro para geldiğini onun da bu işlemden yüzde 3 komisyon aldığını iddia etti.

KAYNAK:SPUTNİKNEWS

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.