GÜNCELMANŞET

Türkiye Cumhuriyeti “Dersim Soykırımı”nı tanıyacak mı?

Almanya’da düzenlenen “Dersim Soykırımı” başlıklı bir çalıştaya Munzur Üniversitesi’nin akademik personeli içerisinde yer alan Prof. Dr. Gülnaz Karatay’ın ve Bilkent Üniversitesi’nden Bahar Şimşek Day’ın da katılması, hükümetin “Dersim Soykırımı”nı resmen tanımaya hazırlandığı şeklinde değerlendirildi.

Kader Konuk ve Osman Okkan tarafından düzenlendiği açıklanan “INTERNATIONALE KONFERENZ – DER NICHT ANERKANNTE GENOZID DERSIM 1937–1938” (Uluslararası Konferans – Tanınmayan Soykırım Dersim 1937-1938) başlıklı konferansa Türkiye’den Munzur Üniversitesi, Hemşirelik Bölümü’nde halk sağlığı hemşireliği dersleri veren Prof. Dr. Gülnaz Karatay’ın da katılacağı açıklandı. Prof. Dr. Karatay’ın “Dersim Soykırımı” başlığı altında Almanya’da düzenlenen uluslararası bir konferansa katılımı, hükümetin “Dersim

Soykırımı”nı resmen tanımaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı. DERSİM SOYKIRIMI ULUSLARARASI KONFERANSI 18-20 Kasım 2021 tarihleri arasında, Duisburg-Essen Üniversitesi salonlarında düzenlenen uluslararası konferansta “Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye

Cumhuriyeti’ne soykırımlar”, “Soykırımın arkaplanı ve nedenleri”, “Dersim: Soykırım planlama, gerçekleştirme ve etkileri”, “Dersim soykırımı bağlamında transnasyonal ideolojiler ve stratejiler”, “Soykırımı çalışmak: Anı, trauma, tanıtım”, “Forum: Soykırım araştırmaları perspektifinden Dersim”, “Film ve edebiyatta Dersim soykırımı”, “Soykırım, trauma ve dil”, “Soykırım ağıtları”, “Dersim ağıtları” başlıkları altında konuşmacılar bildirilerini sunacaklar.

Oldukça kapsamlı bir katılımcı listesine sahip olan uluslararası konferansta Hans-Lukas Kieser, Taner Akçam, Mihran Dabag, Markus Dressler, Bilgin Ayata, Sedat Ulugana, Burak Çopur, Kristin Platt, Zeynep Türkyılmaz, Tessa Hofmann, Stefan Ihrig, Barış Ünlü, Gülnaz Karatay, Çiçek İlengiz, Helin Ünal, Hamit Bozarslan, Yektan Türkyılmaz, Uğur Ümit Üngör, Jan İlhan Kızılhan, Bahar Şimşek Day ve Mesut Keskin gibi akademisyenler yer alıyor. Almanya dışından, ABD, İsrail, Hollanda, İngiltere ve Fransa’nın yanında Türkiye’den de iki akademisyenin katılması, konferansın Türkiye’de olumlu karşılandığı şeklinde yorumlandı.

TÜRKİYE’DEN İKİ AKADEMİSYEN KATILIYOR

“Dersim Soykırımı” başlıklı uluslararası konferansa Türkiye’den iki akademisyen katılıyor. Munzur Üniversitesi, Hemşirelik Bölümü’nde halk sağlığı hamşireliği alanından ders veren Prof. Dr. Gülnaz Karatay ve Bilkent Üniversitesi’nde yardımcı eğitmen kadrosunda bulunan “etnik sinema” uzmanı Bahar Şimşek Day. Bulaşıcı hastalıklar konusunda iki kitabı bulunan Prof. Dr. Karatay konferansın “Soykırımı çalışmak: Anı, trauma, tanıtım” bölümünde konuşmacı. Bilkent Üniversitesi’nde sinema alanında yardımcı eğitmenlik görevini sürdüren ve HDP’de politika yapan Bahar Şimşek Day ise, konferansın “Soykırım, trauma ve dil” başlıklı bölümüne konuşmacı olarak katılıyor.

HÜKÜMET DERSİM SOYKIRIMINI TANIYACAK MI?

Türkiye’den iki akademisyenin Almanya’da düzenlenen “Dersim Soykırımı” başlıklı uluslararası konferansa katılımı, hükümetin Dersim soykırımını tanımaya hazırlandığı şeklinde yorumlanıyor.  Hükümetin son dönemde Aleviler ve Kürtlerle ilgili pek çok çalışma yürüttüğüne dikkat çeken uzmanlar, Dersim konusunda da adım atmasının şaşırtıcı olmayacağını belirtiyorlar. Fazıl Say’dan ABD’ye ‘soykırım’ tepkisi… Erdoğan’dan Biden’a ‘soykırım’ tepkisi

Kaynak Linki = https://www.yenimuhalefet.com/haber/turkiye-cumhuriyeti-dersim-soykirimini-taniyacak-mi-16235

CUMHURİYETİ BİTİRME PLANININ ARA PERDESİ

Topyekün saldırıya geçtiler.

Sağı ile solu ile Türk siyasetini dizayn edip, kontrol altında tutan güçler hedef tahtasına Cumhuriyeti oturtarak ‘Türksüz Türkiye’ hedefune doğru tam yol ilerlemekteler.

Bu habere gelin tepkilerin bir kısmı sosyal medyada yer aldı.(Reha Ören Editörün notu)

Degerli arkadaşlar.
Essen -Duisburg Üniversitesinde yine Türk düşmanlıgı yapan , sözde ögretim görevlisi, bir grup , tanınmamış Dersim soykırımı adlı bir panel (Nicht anerkannte Genozid Dersim 1937-1938.) düzenlemekteler. Bu panelde Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte , direk , Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK te hedef gösterilmektedir. Bu toplantıyı yapan kişiler , aynı zamanda sözde ermeni soykırımı konusunda da tüm Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde , Türk milletinin üzerine atılmak istenen bu İftiralar ile antitürkist propagandalar yapmaktalar. Aşağıda yolluyacagım linkten, bu panelere canlı katılabilirsiniz. Gruplara da dagıtın. Selamlar saygılar.
Ümit Rahmi Tuncel

Burada en ilginç durum şu, Munzur Üniversitesi, Hemşirelik Bölümünde Halk sağlığı hemşireliği dersi veren Gülnaz Karatay Soykırımı Çalışmak bölümünde konuşmacı. Türkiye Cumhuriyeti üniversitesi akademik personelini böyle bir toplantıya gönderme izni nasıl veriyor?

Cumhuriyet dönemini mahkum ettirip yeni bir devlete geçmek hazırlığı. CHP nin kapatılma ve bazı vekillerin 150 liklere karşı sürulerek Cumhuriyetten intikam alınacak ve bir dönem kapatılacak. Bütün hazırlıklar bu yönde ilerliyor. Ciddi bir direnç göstermek lazım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!