GÜNCELMANŞET

“Türkiye’ye açılmış bir dava bizim davamızdır”

Kozan’da Lübnan’da ki Ermenilerin açtığı kilise davasıyla ilgili Söz Gazetesi ekiplerinin Türkiye çapında başlattığı platformla ilgili muhtelif siyasi parti liderleriyle görüşmeler devam ediyor. Vatan Partisi Adana İl Başkanı Server Kaplan ile Ermenilerin açtığı dava ve Türkiye’nin NATO ve Avrupa Birliği politikaları hakkında konuşmak adına bir araya geldik.

Başkan Kaplan, Kozan davası ile ilgili şu an bilgisinin olmadığını fakat Türkiye’ye karşı açılmış bir davanın kendi davaları olduğunu vurguladı. Davanın takipçisi olacaklarını kaydeden Kaplan, “Bu milli bir davadır, geri durma şansımız yok. Bu konuyu avukatlarımız ve arkadaşlarımızla görüşüp sizinle tekrar bir araya geliriz” diye konuştu.

Türkiye’nin bir an önce NATO’dan çıkması gerektiğini ifade eden Vatan Partisi Adana İl Başkanı Server Kaplan, “NATO bize hep gözyaşı ve kan oldu. Türkiye, AB ile ilişkilerini düzeltecekse, Amerika ile de ilişkilerini düzeltecekse, yani onları bizim istediğimiz noktaya getirecekse, NATO’dan çıkması lazım. İncirlik’i buradan Türk ordusunun denetimine verecek, yabancı askerleri buradan gönderecek” dedi.

Kozan’da Lübnan’da ki Ermenilerin açtığı kilise davasıyla ilgili Türkiye çapında bir platform oluşturuyoruz, sizin de Vatan Partisi Adana İl Başkanı olarak görüşlerinizi almak istiyoruz?

Ben bu konuyu ilk defa sizden duydum, daha önce duymamıştım. Gerekli tahkikatları yaparız. Bu davanın avukatı da oluruz. Çünkü Türkiye’ye karşı açılmış bir dava bizim davamızdır. Bu milli bir davadır, geri durma şansımız yok. Bu konuyu avukatlarımız ve arkadaşlarımızla görüşüp sizinle tekrar bir araya geliriz. Biz bu davanın takipçisi oluruz, elimizden geleni de yaparız. Bu konuda hiç kuşkunuz olmasın.

Türkiye’nin NATO ve Avrupa Birliği politikaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

BİR AN ÖNCE NATO’DAN ÇIKILMALIDIR

Türkiye’nin bir an önce NATO’dan çıkması lazım. AB ile ilişkilerini düzeltecekse, Amerika ile de ilişkilerini düzeltecekse, yani onları bizim istediğimiz noktaya getirecekse, NATO’dan çıkması lazım. İncirlik’i buradan Türk ordusunun denetimine verecek, yabancı askerleri buradan gönderecek. İlk yapması gereken bunlardır. İkinci yapması gereken Kürecik Radar Üssünü Türk ordusunun denetimine verecek. Yani yabancı askerlere vermeyecek.

AMERİKA YÖNÜNÜ TÜRKİYE’YE DÖNMÜŞ

Çünkü Türkiye bugün, biz bir harita yayınlıyoruz, her seferinde genel başkanımız bunu açıklıyor. Dedeağaç’tan tutun Azerbaycan’a, Irak, İran, Suriye, Filistin her taraftan bakın Ege, Yunanistan her tarafta Amerika’nın üsleri var. Yönü nereye dönmüş, Türkiye’ye dönmüş. Biz eğer NATO ülkesiysek, bu üsler niye bize bakıyor? Niye her tarafımız sarılmış? Bize Rusya’nın da tehdit olduğunu söylüyorlar. Her ülke kendi çıkarını düşünür, ben de kendi çıkarımı düşüneceğim. Bütün ülkelerle düşman olmayacağım ama bağımlı da olmayacağım. Dost olacağım, karşılıklı çıkar ilişkilerimi düzenleyeceğim. Amerika’yla da görüşeceğim, alışveriş de yapacağım ama ona boyun eğmeyeceğim, ona bağımlı olmayacağım.

TOPRAKLARIMIZDA SAVAŞ İSTEMİYORUZ

Bakın beni tehdit eden ülkeye karşı ben diyorum ki, her tarafta Amerikan üsleri, o zaman şunu yapacağım, nereyi tehdit ediyor? Filistin’de toprak kalmamış. İsrail’İ işgal etmiş, bitirmiş. Şimdi insanları zorla evlerinden atıyorlar, oralara Yahudileri yerleştirecekler. O zaman ne yapacağız? Filistin’e de sahip çıkacağız. İran, Irak, hep birlik olacağız. Türkiye’nin Suriye ile anlaşması lazım. İran, Irak, Suriye, Rusya, Çin ve Türkiye hatta Mısır, Libya Amerika’ya diyecek ki; Dur kardeşim, biz bu bölgede yaşıyoruz, topraklarımızda savaş istemiyoruz.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZE DOKUNAMAZSINIZ

Toprak bütünlüğümüze dokunamazsın askerlerini çek, diyecek. Biz ortak anlaşma yaptık, biz bunun için uğraşıyoruz. Onlar ne yapıyor, İsrail, Suudi Arabistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan’la, Azerbaycan’da ki o Ermenistan’la bizi kuşatmaya çalışıyorlar. Çin’in Uygur Bölgesi’ndeki yaşayanlar, o terör örgütünü Çin’e karşı kullanarak aynı PKK’nın bize karşı kullandıkları gibi, Uygur Bölgesi’ndeki o yapılanmayı Çin’e karşı kullanmaya çalışıyorlar. Tabi ki Uygurların hepsi değil, içerisinde aynı bizim içimizde yetişen PKK gibi orada da bazı Uygur teröristlerini yetiştiriyor. Hatta onları burada eğitip, götürdüler.

AMERİKA BİR KORİDOR AÇIYOR

Biz birçok hareket yaptık, bu hareketler yapılmasaydı; İsrail’den başlayıp, İran’dan, Irak’dan, Suriye’den, Türkiye’den toprak alarak İsrail’i büyüterek, Akdeniz’e ineceklerdi. Adana’ya kadar geliyor, Adana’yı da içine alarak Akdeniz’e doğru iniyor. Amerika bir koridor açıyor. Küçük İsrail’i gördük, bu büyük İsrail’i kurduğu zaman ne yapar? Bırakın Türkiye’yi, dünyaya meydan okur. Türkiye’de aynı Filistin gibi bir avuç toprak kalmaz. Arkasından Çin, Rusya hedef alınacaktır.

BİZ ASYA COĞRAFYASIYIZ BİRLEŞMELİYİZ

Biz bunları anlattık, Rusya’ya da anlattık. Rus uçağı düşürüldüğünde biz buradan emekli komutanlarımızdan oluşan bir heyet gönderdik. Akıbet belli değil, gidildiğinde ne ile karşılaşılacak? Çünkü uçaklarını düşürmüşsünüz, arkasından büyük elçisi vuruluyor, bunun amacı nedir, Türkiye ile Rusya’nın karşı karşıya getirilmesi savaştırılmasıdır. Biz bunu Rusya’ya anlatmasaydık, Rusya ile Türkiye düşmandı. Biz bunu İran’a anlatmasaydık, İran Türkiye’ye gelmiyordu, el sıkmıyordu, görüşmüyordu. Biz İran’a 40 kişilik heyetle gittik. Biz bunu Çin’e anlatmasaydık, İpek yolu buradan geçecek dedik, İran’a dedik ki, sen buradan geçemeyecek İsrail ile komşu olacaksın. Sizin kaderiniz Türkiye’ye bağlı, Türkiye’nin kaderi size bağlı, Çin, Rusya hepsi birbirine bağlı. Biz Asya Coğrafyasıyız, dedik.

BÜTÜN ÜLKELERLE EŞİT İLİŞKİLER KURACAĞIZ

Onun için bize NATO hep gözyaşı ve kan oldu. Bakın hiç uzağa gitmeyelim, 15 Temmuz gecesi İncirlik üssünden kalkan o tanker uçaklar Ankara’da ki uçan jetlere yakıt ikmali yaptı. Birisi de bizim komutanlardan Fetöcü Bekir Ercan Bağ’dı. Bizim gençler Amerikan askerinin başına çuval geçirirken gözaltına alan adam. 15 Temmuz gecesi başarısız olunca da Amerikan askerlerine teslim oldu, beni alın götürün irtica edeyim, dedi. Onun için bize NATO hep düşman oldu. NATO’dan çıkmamız lazım. NATO’dan çıkacağız, bağımsızlığımızı kazanacağız, bütün ülkelerle eşit ilişkiler kuracağız.

Ben kendimi bildim bileli 17 yaşından beri Vatan Partisi’nin içerisindeyim, yıllardır bunlara karşı mücadele veriyoruz. Hala da vereceğiz.

ÖZEL RÖPORTAJ- PINAR AYTEKİN

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!