KENT HABERLERİ

“AKP beceriksizliğini bir türlü kabul etmiyor”

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu “Gıda fiyatları düşmeyecek, 2022 yılında daha da artacak” dedi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Çulhaoğlu şu ifadelere yer verdi:

“Sürekli eleştirilen, vatandaşlarımızın çarşı-pazar fiyatlarını azaltarak açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu 2021 Kasım ayında, 2020 yılının Kasım ayına göre gıda maddelerindeki artışını yine azaltarak yüzde 27,11 olduğunu açıkladı. Bu bile azımsanamayacak bir orandır.

Uzun yıllardır Tarım Politikalarının yanlışlığını kabul etmeyen, tüketim toplumunu özendiren, çiftçimizi girdi maliyetleri altında ezip, üretemez hale getiren, vatandaşlarımızın temel gıda ve ihtiyaç maddelerini alamamasına sebep olan, yoksulluğu artıran bu iktidardır.

İyi Parti olarak pandeminin arttığı kapanma günlerinin başından beri, 1,5 senedir çiftçimizin mazotundaki ÖTV ve KDV fiyatlarını, su ve elektrik paralarını, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ve bunlara uygulanan fahiş faizleri, bankalara olan borçlarını sürekli gündemde tutuyor ve bu olumsuzluklar hakkında önlem alınmasını iktidardan istiyoruz.

Ama iktidar üretimi bir türlü önceleyemediği, sadece beton’a ve faize dayalı bir politikadan başka bir şey bilmediği için bunların hiçbirini duymadı ve bu isteklerimiz hakkında hiçbir işlem yapmadı. Çiftçimize yardımcı olmadı, yeterli derecede sübvanse etmedi, feryatlarını duymadı.

2002 yılında bir ton gübre 265 lira iken, 2021 yılında tonu 16 bin liraya çıktı. İktidar tarafından bu maliyetler düşürülmediği sürece kimse gıda fiyatlarında bir düşüş beklemesin ve kimse çiftçimizi suçlamasın.Suçlanacak biri varsa, son 1 yılda gübre fiyatlarını yaklaşık yüzde 450 zamlanmasına, girdi maliyetlerinin 8 kat yükselmesine çözüm bulamayan Ak Parti Hükümetidir.

Belki sofralarımızdan hiç eksik etmediğimiz ürünleri bile bulamayacak hale geleceğiz. 2021 yılındaki girdi maliyetleri ve gübre zamlarını birlikte değerlendirdiğimiz zaman mesela, sadece yerli kırmızı mercimeğinin fabrika çıkışı en az 20 lira olacaktır. Bu nedenle sadece mercimekte değil, arpa, buğday, süt ve süt ürünleri ile et ürünleri ve sebze fiyatlarında bir düşüş beklemek hayal olacaktır.

Artık beceriksizliklerini bir türlü kabul etmeyen bu iktidarın milletimize vereceği bir şey kalmamıştır.

Seçim sandığı biran evvel vatandaşlarımızın huzuruna getirilmeli ve milletin hakemliğinden kaçılmamalıdır.”

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.