KENT HABERLERİ

MEMUR-SEN HÜKÜMETİN TEKLİFİNİ KABUL ETMEDİ

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde kamu iş vereninin teklifini beğenmeyen Memur-Sen 81 ilde yaptığı basın açıklamasıyla hükümetin yeni bir teklifle gelmesini aksi halde geniş çaplı eylemlere başlayacaklarını açıkladı.

Adana’da düzenlenen basın açıklamasını Memur-Sen Adana İl Temsilcisi Mehmet Sezer yaptı.

Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunların ve enflasyon karışışında eriyen maaşların en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını gördüklerini sözleriyle açıklamasına başlayan Başkan Sezer; 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin kamu işvereninin açıkladığı teklifi kabul etmediğini, teklifin bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergilediğini ifade etti.

Geçmiş yıllarda kamu personelinin aldığı maaşla günümüzdeki maaş arasında alım gücü olarak çok büyük bir fark olduğunu vurgulayan Mehmet Sezer konuyla ilgili örnekler de verdi;

“2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg ‘kıyma’ alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg ‘kıyma’ alabilmektedir. Yine aynı dönemlerde 1.917 adet ‘simit’ alabilmekteyken bugün 1695 adet ‘simit’ alabilmektedir. Geçtiğimiz yıl 21 adet 18 litrelik ‘sıvı ayçiçek yağı’ alabilen kamu görevlisi bugün 14 adet 18 litrelik ‘sıvı ayçiçek yağı’ alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 oranında arttı.”

Memur-Sen Adana İl Temsilcisi Mehmet Sezer açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Öyle görünüyor ki; yapılan teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir.

Kamu İşvereninin 3600 ek gösterge, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentilerimizi karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Göstergekonusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır.

Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sorunlarını kökten çözecek, onları kadroya alacak bir düzenleme yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir.

Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür.

Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleribekliyoruz.

Toplu sözleşme bir oldu-bittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifinpazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz.

Memur-Sen Adana İl Temsilciliği olarak, kamu işvereninden beklentimiz tüm kamu görevlilerini memnun edecek bir müjdenin verilmesi ve 4 milyon kamu görevlisi, 2 milyon kamu emeklisi ve aileleriyle birlikte milyonlarca vatandaşın gönlünün fethedilmesidir. Meselenin masada, hakkaniyet ölçüleri çerçevesinde çözülmesini istiyoruz. Aksi halde kamu çalışanlarını enflasyona ezdirecek bir teklifin dayatılması karşısında haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için tüm Türkiye’de her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzuilan ediyoruz.”

Eğitim-Bir-Sen Adana hizmet binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına kamu çalışanları, kamu emeklileri ve aileleri ile basın mensupları katıldı.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.