KENT HABERLERİ

Mimar Sedat Gül: Akademinin yol gösterici bilgeliği ile genç mimarların ufkunu sentezleyeceğiz

TMMOB Mimarlar Odası yönetimine aday olan Mimar Sedat Gül ve Kamuran Pekçetin genç ve deneyimli mimarlar ile ilk toplantısını yaptı. Toplantıya mimarların yanı sıra Adanalı rock yıldızı Umut Kuzey de katıldı.

Adana’da faaliyet gösteren mimarlarla bir araya gelen Mimar Sedat Gül ve Kamuran Pekçetin, önümüzdeki dönem için gerçekleştirilecek olan TMMOB Adana Mimarlar Odası seçimine yönelik görüş alışverişinde bulundu. Mimarlar Odası Adana Şubesi eski başkanı Bekir Kamışlı ve genç mimarların katıldığı toplantıda adaylık vizyonununa ilişkin açıklamalarda bulunan Mimar Sedat Gül, öncelikli hedeflerinin, odanın 60 yılı bulan tecrübe ve akademik birikimi ile genç mimarların ufuk ve vizyonunu bir araya getiren ve Adana’ın geleceğine yön veren bir meslek odası olduğunu vurguladı.

DEĞER YATATIP, YÖN VERMELİYİZ

Bir kentin fiziki gelişiminde mimarinin çok önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Gül, genç mimarların yaşadıkları sorunları bildiklerini ve çözüm önerileri olduğunu kaydetti. Şehirlerin gelişiminde mimarların aktif rol oynaması gerektiğini vurgulayan Gül, “Özellikle Adana gibi tarihi dokusu bulunan kentlerde, mimari birikimi geçmişi yok ederek değil, tarihsel dokuyu koruyarak ve geliştirerek geleceğe taşımak kentin gelişimi için çok önemli. İşte biz mimarlar, odamızın bu güne kadar yürüttüğü çabaları artırarak ve daha fazla yönlendirici olarak sürece aktif katılmalıyız. Genç meslektaşlarımızın sürece katılımını artıracak ve karar mekanizmalarına dahil edeceğiz.” Diye konuştu.

KATILIMCI, DAYANAYIŞMACI VE DEMOKRATİK

Tüm süreçlerde katılımcı ve demokratik bir anlayışla hareket edeceklerinin ifade eden Mimar Sedat Gül, “Tartışma kültürünü pozitif dönüşümün olmazda olmazı olarak göreceğiz. Bunu yaparken de tüm üyelerimiz ile dayanışma içerisinde olacağız. Onların meslekte yaşadıkları sorunlara çözüm üreteceğiz. Tüm bu süreçlerle birlikte kentin gelişimine ortak bir akılla çözümler üreteceğiz. Odamızın muazzam birikimini kent halkına ulaştırmak, önerilerimiz için kamuoyu oluşturmak için de nitelikli bir yayın organı planlayacağız. Adana için akademik bilgelikle yeni kuşak mimarların ufkunu sentezleyerek değer yaratmamız gerek” dedi.

Toplantıda konuşan Mimar Kamuran Pekçetin, pandemi koşullarında dünyanın dijital olanaklara yöneldiğini hatırlattı. “Biz kendi içerisinde mesleki gelişimi artıracak ve dışarıda etkileşimi yüksek bir oda hayal ediyoruz” diyen Pekçetin, “Bir yandan üyelerimiz ile dijital ve yüzyüze eğitimlerle alanında saygın ve nitelikli meslektaşlarımızı buluşturacağız, bir yandan da kent ve ülke kamuoyunda etkileşimi yüksek bir oda çabasında olacağız.” ifadelerini kullandı. Üyelerle buluşmaları sıklaştıracaklarını, görüş ve öneriler için gruplarla buluşma serilerine devam edeceklerini kaydeden Gül ve Pekçetin katılımcılara teşekkür etti.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.