KENT HABERLERİOrta Kuşak

ŞEHİT HAVA PİLOT YZB. CENGİZ TOPEL UNUTULMADI.

    8 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs’ta Türk’lerin Erenköy direnişi esnasında Rum’lara gözdağı vermek için Türkiye’den gönderilen jetlerimizden bir Kol komutanı olan Yzb. Cengiz Topel, diğer arkadaşları ile birlikte görevini tamamlayıp dönüş esnasında atılan bir füze ile vurulmuş ancak kendisi atlayarak yere salimen inmişti. Ancak Rum’ların vahşeti her zaman olduğu gibi burada da kendini göstermiş ve büyük işkencelerle pilotumuz şehit etmişlerdi.

       İşte bu Şehidimiz anmak ve onu genç nesile tanıtmak adına Adana Türk Ocağı olarak önce  S.S. 18 noluTopel motorlu taşıyıcılar Kooperatifi  başkanı Sayın Münir Karaaslan ile görüşülerek projemizi anlattık. Başkan gayet olumlu olarak değerlendirdi ve bize “ Sizler böyle bir olayı gündeme taşıyorsunuz. Bizde elbette gereğini yaparız” dediler.

       İşte böylece kooperatife ait 104 araca içeriden ve dışarıdan okunacak şekilde afişlerimizi yaptırarak teslim ettik ve yaklaşık 15 gün süreyle bu afişlerimiz Adana’da araçlarımızda görülebilecektir.

      Bundan sonraki yıllarda da gerekirse Büyükşehir Belediyesi ile görüşülerek tüm resmi ve sivil toplu taşıma araçlarıyla bu çalışmalarımızı devam ettirmeyi düşünüyoruz.

                                                                                Abdurrahman UYGUR

                                                                              Kıbrıs Gazisi- Araştırmacı

                                                              Türk Ocakları Adana Şb. Yönetim Kurulu Üyesi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!