KENT HABERLERİ

Seyhan Belediyesindeki görevden almalar kabul edilebilir bir durum değildir”

ADANA – İMO Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur Seyhan Belediyesinde, Başkan Yardımcısı Hıdır Çak ve Emlak İstimlak Müdürü Turan Yılmaz’ın görevden alınması, Teknik Başkan Yardımcısı Ulaş Toros’un bağlı müdürlüklerindeki yetkisinin kaldırılması üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Bu sıkıntılı günleri, belde halkının daha iyi hizmet alması için çalışmaya ayırması gereken Seyhan İlçe Belediyesinin, hiçbir gerekçe göstermeden yaptığı bu operasyonun kabul edilemez olduğunu belirten Aksungur, özellikle bu dönemde yapılmasının, konunun sessiz sedasız geçiştirilme çabası olduğunu, yapılanın toplumsal etik anlayışına da uygun olmadığını vurguladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm ülkemizin tehdit altında olduğu şu günlerde, halkımızın iş, aş ve can derdine düştüğünü, hemen hemen her kurum ve kuruluşun, bu sorunun en az kayıpla atlatılması çabası içinde olduğunu ifade eden Aksungur; Merkezi Hükümetin, Yerel Yönetimlerin gerek Büyükşehir gerekse İlçe Belediyelerinin bu çalışmanın içinde yer alıp, salgının kontrol altına alınması için çalışmaları, kentlerdeki yaşamın idamesinin sağlanması açısından görevleri olmakla birlikte öte yandan insani ve toplumsal bir sorumluluk olduğunu da ifade etti.

Aksungur sözlerine şöyle devam etti: “Ancak; Seyhan İlçe Belediyesi, böylesi bir dönemde hiçbir gerekçe göstermeden Başkan Yardımcısı, İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Üyesi, İnşaat Mühendisi Hıdır Çak’ı ve Emlak İstimlak Müdürü, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Harita Mühendisi Turan Yılmaz’ı görevlerinden almış,  görev alanlarını uzmanlık konusu bu alanlar olmayan diğer başkan yardımcılarına bağlamıştır. Yine Belediye Meclis Üyesi, Teknik Başkan Yardımcısı İMO Adana Şube Üyesi Ulaş Toros’a bağlı müdürlükleri diğer başkan yardımcılarına bağlayarak, Toros’u etkisiz ve işlevsiz hale getirmiştir.

Seçimlerden bu yana tam bir yıl geçmiş olmasına rağmen henüz Seyhan halkının önüne Seyhan ilçesinin ihtiyaçlarını gözeten, sağlam perspektife dayalı, beldenin sorunlarını çözmeye hizmet edici bir program sunup, kentlinin yaşam konforunu arttıracak bir çalışmanın içinde olmamışken, bu hizmetlerin sağlanmasında canla-başla çalışan, her biri kendi alanında deneyimli kişileri görevden almakta, etkisiz duruma getirmekte beis görmemiştir.

Bu yapılan;  kabul edilebilir bir durum değildir! Arkadaşlarımızın görevden alınması, alınma biçimi, zamanı her şeyiyle ayrı bir uygunsuzluk içermektedir.  İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak Seyhan Belediyesinin bu icraatını esefle kınıyoruz.

Özellikle bu dönemde yapılması, konunun sessiz sedasız geçiştirilme çabasıdır,   toplumsal etik anlayışına aykırıdır. Kendilerini  “sosyal demokrat belediyecilik” anlayışı içinde tanımlayan yöneticilerden beklenilmeyecek bir durumdur.

Bilindiği üzere kent halkının yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik belediye çalışmaları, büyük ölçüde mühendislik- mimarlık-şehir plancılığı-peyzaj mimarlığı hizmeti alınarak sağlanabilmektedir.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubemiz; geçmiş seçim dönemlerinde olduğu gibi bu seçim döneminde de yaptığı bilgilendirmelerle,  etkinliklerle, çalışmalarla tüm adana halkına, siyasi partilere ve adaylarına; yerel yönetimlerde nasıl ve hangi çalışmaların yapılması hususunda görüşlerini açıkça deklere etmiştir. Bu anlayış doğrultusunda da yapılan çalışmaların, uygulamaların takipçisidir.

Gerekçe göstermeden görevden alınan üyelerimizin zaman kaybedilmeden görevlerine iadesini talep ederken, her zaman olduğu gibi bundan sonra da belde halkının yararına olan her çalışmanın yanında duracağımızı, aksine çalışmaların da şiddetle karşısında olacağımızı belediye başkanlarına ve Adana kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!