AYTEKİN ERTUĞRUL

Bayram İkramiyesi Haberi

   CHP’li Manisa Milletvekili Sayın Vehbi Bakırlıoğlu emekliye verilen bayram ikramiyesini mercek altına aldı ve şöyle dedi:

Emekliye, 2018’de 1000 TL olarak verilmeye başlanan bayram ikramiyesi seçim öncesi 2 bin TL’ye çıkarıldı. Ancak bu para 5 yılda pula döndü. 2018’de 228 dolar olan ikramiye 103 dolara indi. O gün 3.8 çeyrek altın alınırken bugün bir tane bile alınamıyor

İşte bu haberi bu şekilde yazan ve dağıtan bir milletin vekilleri işe el koymuşlar demektir. Paramızın değerinin kaybettirilmesi hukuk devleti olan Anayasamızla yasaklanmıştır. Bunu anlamak yeteneğinde bulunmayanlar için de 166. maddesi ile ” Fiyatlarda istikrar ” çerçevesi çizerek  herkesin anlayacağı şekilde kesin hükme bağlamıştır. Yani bu demektir ki hükümet ve yürütme organı Fiyatlarda yükselmeye yol açacak hiçbir uygulama ve işlem yapamaz. Bu seçimlerde Türk lirasını 14 Mayıs 1950 den sonra 19.000.000 Defa ezenlerin son halkasına Türk Milleti artık yeter diyecektir. Türk milleti bu ekibe yeter demesi ise yeni geleceklere de paramızın erimesini durdur emridir. Türk milleti bu seçimlerde başarılara doğru ilk adımını atacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanı Adaylarımızın Anlaştıkları Tek nokta

Cumhurbaşkanı adaylarımız bir noktada anlaşmışlar mı? O nokta açık bütçeleri tarihin karanlığına gömeceğiz ve DENK bütçe yapacağız dememekte azimli ve kararlı olmalarıdır 

Atatürk diyor ki. Bağımsızlığın bütünü ancak mali bağımsızlıkla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.

İsmet İnönü diyor ki: Bütçe açığı, bir milleti, rutubetin bir binayı çökertmesi gibi yok eder. 14 Mayıs 1950 den sonra yaşadığımız açık bütçeler ortamı:

Önce insanı bozmuştur.   

Sonra sosyal yaşamı bozmuştur.   

Sonra hukuku bozmuştur.   

Sonra da kişiliğimizi bozmuştur.   

İnönü’nün dediği gibi açık bütçeler artık insan onurunu, haysiyetini, şerefini de   bir binayı rutubetin çökertmesi, gibi çökertmiştir. Cumhurbaşkanı adaylarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sayın  Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Sinan Oğan ve Muharrem İnce anlaşmış gibi Türk milletinin 14 Mayıs 1950 den sonra yaşadığı açık bütçelerin derin tahribatlarından hiç söz açmıyorlar. Bu soruları dahi hiçbir gazeteci onlara yöneltemiyor. Seçildikleri takdirde DENK bütçe yapacaklarını dile getirmiyorlar NEDEN? 

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu

Bir  hoca var. Sakarya Üniversitesinde. Prof. Dr. Ebubekir  SofuoğluTüm dünyada Bilim adamları bilim yolundan giderler. Bu hocamız ise bilim ile başka şeyleri, biri birine karıştırıyor. Bu dönemde, bilim adamlarımızın ekonomi bilimine aykırı olarak yapılan açık bütçelere karşı iseler saygınlıkları artar. Ama bilim dışı işlerle uğraşırlarsa güvenirlikleri azalır. Yok olur.

İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahili ve harici bedhahların olacaktır denilmiştir. Bundan daha elim ve vahimi de vardır. O da şahsi, menfaatlerini, saldırganların/müstevlilerin emelleri ile birleştirenler denilmiştir. Bir de Atatürk’ün koyduğu İLK şart 14 Mayıs 1950 den bu yana ayaklar altındadır. O da DENK bütçedir. Bütçesi DENK olmayan milletler tam egemen ve tam bağımsız değildirler. Açık bütçelere DENK bütçe yaparak SON vermeden  Sofuoğlu’lar bitmez.

 Açık bütçenin sayısız sakıncaları karşısında Türk milleti teselliyi dinde arıyor. Dini söylemlere sığınıyor. 1600-1923 yılları arasında uygulanan SEVR yolu işte budur.

Onun için bu gibi Müslümanlık ve bilim dışı davranışların ve  faaliyetlerin son bulması için de DENK bütçe yapmak zorundayız. Atılacak ilk ve acil adım DENK bütçedir. İLRİ!!! 

    NOT: Yeni kitabımız “ DENK BÜTÇE ve CUMHURİYET” TOGAN yayınları arasından çıktı. Kitaplar her toplumun karanlıkları yenerek aydınlığa ulaşmak için yaptığı mücadelelerin vaz geçilemez temel silahlarıdır. Kitaplarla aydınlatılamayan karanlıklar SEVR ile noktalanırlar. Bu konularda bazı yazar dostlarımız zaman zaman Atatürk yolundan ayrıldığının bile farkında olmayan CHP ye dost uyarısı yapmaktadırlar.  DENK bütçesi ve laik eğitimi olmayan bir Cumhuriyet’in yaşayamayacağını ve ayakta kalamayacağını 14 Mayıs 1950 den sonra yaşadıklarımız bize kesin olarak öğretmiştir.  DENK bütçe yapmadan bağımsız kalamayız ayakta duramayız. Kim söylüyor bunu. Bakalım kim söylüyor.

  • Bugünkü savaşmalarımızın gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise ancak mali bağımsızlıkla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.  Atatürk
  • Milli paranın kudretini beynelmilel buhrana karşı masun bulundurmak başlıca gayemizdir. Atatürk

(*) Op. Dr. Aytekin Ertuğrul: DENK BÜTÇE ve CUMHURİYET. Togan yayınları İstanbul 2023

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.