AYTEKİN ERTUĞRUL

Bırakınız Anayasa tartışmasını ciddiye almayınız lütfen…

Bern şahsen özünde Sayın Av. Güner Yiğitbaşı gibi düşünüyorum. Ancak bizim de Anayasamızda 166. madde diye bir maddemiz var. O madde fiyatlarda istikrar emreden maddedir. Bu madde orada iken açık bütçeler ve fiyat zamları yapılamaz. Ama her zam demek Anayasamızın 166. maddesinin her zamla birlikte çiğnenmesi demektir. Bu açıdan bakılınca biz Anayasamızın 166. maddesinin ele alınmasını ve apaçık yazılmasını önermek düşüncesindeyiz. Önerdiğimiz 166. madde ile halen yürüklükte olan 166. Maddeyi aşağıya alıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ve Devlet bahçeli ittifakına verilecek en güzel cevap bence budur.
Halen  yürülükteolan 166.Madde :Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmayı, özellikle sanayiin ve tarımın yurt düzeyinde dengeli ve uyumlu biçimde hızla gelişmesini, ülke kaynaklarının döküm ve değerlendirilmesini yaparak verimli şekilde kullanılmasını planlamak, bu amaçla gerekli teşkilatı kurmak Devletin görevidir.

Planda ;milli tasarrufu ve üretimi artırıcı, fiyatlarda istikrar ve dış ödemelerde dengeyi sağlayıcı, yatırım ve istihdamı geliştirici tedbirler öngörülür; yatırımlarda toplum yararları ve gerekleri gözetilir; kaynakların verimli şekilde kullanılması hedef alınır. Kalkınma girişimleri, bu plana göre gerçekleştirilir.

Şimdi de teklif ettiğimiz 166. Maddemizi özenle yazalım:Anayasa Madde 166. Hükümetler millet hayatını pahalılaştıracak iç ve dış ticaret açıklarına yol açacak  ekonomik ve siyasi uygulamalar açık bütçeler yapılamaz karşılıksız para basılamaz. Açık bütçeleri Cumhurbaşkanları imzalamazlar ve TBMM geri gönderiler. Enflasyonu %5 veya daha yukarıya çıkaran hükümetler TBMM tarafından görevden alınırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!