AYTEKİN ERTUĞRUL

Kantin solcuları…

Sayın Suay Karaman’ın Sayın Kemal Kılıçdaroğlu için yaptığı eleştirileri içeren yazıyı sunuyorum. Bu eleştirinin ana düşünceleri geçerlidir. Ve yerindedir. Ana muhalefet lideri AKP iktidarını eleştirmek ve Anayasa dışı Atatürk ilkeleri dışı gidişlere hayır demek ve mücadele bayrağını açmak zorundadır. CHP nin ve genel başkanının Anayasal işi budur. Bu görevi yapamıyorsa yapabilecek birini seçtirme yolunu açmak zorundadır. 2023 te yapılacak diplomasız adayların da yer alacağı formalite bir Cumhurbaşkanlığı seçimi ile demokrasinin geleceğini beklemek ham bir hayaldir. İçinde DENK bütçe ve Laik eğitim geçmeyen bir mülakat Türkiye Cumhuriyetini kuran partinin genel başkanı tarafından yapılamazMutlaka DENK bütçe + Laik eğitine dönülmesi gerektiği Açık bütçelerin bir Anayasa ihlali suçu olduğunu açıklamalıdır.Sayın Suay Karaman eleştirileri yerinde ve zamanında yapmıştır. Tarihe not düşmüştür. Eleştiriler biraz kişiselleşmiş ve  tarihi gerçeklerle süslenmemiştir. Ama bu eleştiriler yapılmalıdır yapılacaktır. CHP parti meclisinin içinde seçilen son merkez yürütme kadrosu için de şunu diyebiliriz. CHP bu günkü Orta Çağa gidiş yolundan Türk milletini Muasır medeniyetler yoluna çıkarma görevini hakkı ile yapabilecek bir kadro görünümümden uzak olduğu görülmektedir.  Artık demokratik bir ülke olalım diyorsak. Yalnızca Parti Meclisine giren adaylar arasından Merkez Yönetim kurulunu seçme dönemi de kapanmalıdır. Türk milletinin aydınları değerli siyasetçileri arasında en az 3 kişinin CHP Merkez Yönetimine dışardan bakan atar gibi alınması yolu açılmalıdır. CHP de 3 defa genel Sekreterlik yapmış Milli Savunma ,İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yapmış Recep Peker adlı bir kahraman da vardır. Asker kökenlidir. Ama bu gün asker kökenli hiç kimse CHP ye yaklaştırılmamıştır. Ölüm döşeğinde Avni Doğan onu ziyarete gittiği zaman 1950 tarihinde Avni Doğan’a şöyle demiştir.” Beni bir sedyeye koyun. Mitinge ben de katılmak ve konuşmak isterim. İnönü’nün ve Halk Partisinin ezilmesine dayanamam” (1) CHP işte bu kişinin biyografisini hazırlayıp Türk milletine sunmalıdır. Ama ne yazı ki CHP için tarihi değerler eskilerde kalmıştır.CHP tarihine ve İhtilaf Devletlerine karşı verilen Kurtuluş Savaşımıza sahip çıkmalı Kurtuluş Savaşından sonra bir daha  büyük Türk Milletinin başına SEVR felaketi gelmesin diye alınan devrim karalarına( DENK bütçe+ Laik eğitim+ Devletçi ekonomi+ Sanayileşme) yolunda ilerleyecek bir rotaya acilen dönmelidir.

KANTİN SOLCULARI

Suay Karaman 

17 Ağustos tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapılan röportaj yayınlandı. Hepimizin bildiği ve güvenmediği Kılıçdaroğlu, bu röportajda da her zamanki gibi gerçekleri bir yana bırakmış, kelimenin tam anlamıyla saçmalamıştır.

Türkiye’nin yetiştirdiği ender bilim insanlarından biri olarak nitelendirdiği “Ekmek için Ekmelettin” adı verilen hilafet sevdalısı cumhurbaşkanı olsaymış, Ortadoğu’daki olaylar önlenirmiş. Ekmelettin İhsanoğlu’nu gündeme getirerek hâlâ kendisine hak vermesi ve onun değerini anlayamadığımızı savunması aymazlık değilse nedir? ABDullah Gül’den neden korkuluyormuş gibi ipe sapa gelmez sözlerle dolu röportajı okuyan partililer üzüntülerinden kahrolmuştur.  ABDullah Gül, Tayyip Erdoğan ile birlikte, ülkemize sivil darbe yapılmasının öncülerindendir. Nitekim Gül’ün devletin başına seçilmesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri ile ulusalcılara yapılan düzmece operasyonlar ve yargının yandaş duruma getirilmesi süreci başlamıştır. ABDullah Gül, Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen demokratik ve laik sosyal hukuk devletini, TSK’yi ve cumhuriyetimizi yıkmaya yönelik operasyonların baş mimarlarıdır.

CHP’de Atatürk düşmanları var mı sorusuna “hayır efendim, yok, olamaz” yanıtını veren Kılıçdaroğlu, kadın kotasından yönetime sokup, milletvekili yaptığı kişinin Atatürk’e “kefere” dediğini unutmuş mu? 10 Aralık grubunun, bölücülerin, emperyalizmin maşalarının Atatürk’e kin beslediğinin farkında değil mi? Nazlı Ilıcak, Ahmet ve Mehmet Altan gibi FETÖden yargılanan, Atatürk düşmanlarına sahip çıktığını unuttu mu? Kendi danışmanlarının ve bazı belediye başkanlarının FETÖ yandaşı çıkması tuhaf değil mi? CHP’yi sağa kaydırdığını düşünenler için “hayatımda duyduğum en saçma şeylerden birisidir bu” açıklaması yapan Kılıçdaroğlu, Kemalizm’in ilkelerinden sapan bir CHP yarattığını görmek istememektedir.

“Rakı masalarında Cumhuriyet Halk Partisi’ni eleştirmeyi asla kabul etmem ve doğru bulmam” cümlesi, CHP üyeleri hakkında, rakı masalarından kalkmayan ve siyaseti bu masalarda yapan bir topluluk algısı yaratmaktadır. CHP’nin kurucusu ve ilk Genel Başkanı eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün rakı sofralarına atıf yaparcasına yapılan bu açıklama çok iticidir ve gerçek dışıdır. Bu açıklama, Atatürk ve İnönü’nün rakı sofralarını kastedenlerin haksız ve insafsızca kullandıkları “iki ayyaş” sözüne hizmet etmektir.

AKP genel başkanı için şunu söylemektedir: “Damadı görevden al diyorum ama bir şey daha söyleyeyim. Erdoğan ailesi memleketi seviyorsa yurtdışındaki servetini Türkiye’ye getirsin. Milyarlarca paraları var.” Yani damat görevden alınınca ülkemizin sorunları çözülecek mi? Yurtdışındaki servetini getirirse, her şey düzelecek mi? Diplomayı sorgulamadan, Salı günleri grup konuşmasıyla gündemi geçiştirerek muhalefet yaptığını sanan bir genel başkandan ne beklenebilir? Ayasofya’nın yeniden açılışı konusunda tepki vermediği için eleştirenleri “ciddiye alınamayacak kadar ülke gerçekliğinden kopmuş, küçük bir grup” olarak niteleyen bir genel başkan, ülkenin hiçbir gerçeğini bilmemektedir, anlamamaktadır. “Laiklik tehlikededir diyemem, çünkü altını dolduramam”, “yargıda cemaatçi yapılanma var diyemem” gibi gerçeklerle ilgisi olmayan sözleri söyleyen bir genel başkan yok hükmündedir.

Bu gerçeklerle ilgisi olmayan sözleri eleştirenlere de gardırop Atatürkçülüğü, gardırop solculuğu, kantin solculuğu adını veren Kemal Kılıçdaroğlu, hatalarından hiç pay çıkaramamıştır; seçmenleriyle ve partisiyle ters düştüğünü bile algılayamamaktadır. İnsanda biraz utanma olur, demokrasi getireceğim diyerek, CHP’deki az da olsa demokrasiyi bitiren ve girdiği tüm seçimleri yitiren Sorosçuların TESEV kurucusundan başka ne beklenebilir? 

Demokrasiyi amaçlayan Atatürk ilkelerinin belki de en önde geleni laikliktir. Laiklik ilkesini ürkek, kararsız ve inançsız savunanları kutsarken, kararlı ve inançlı savunanlara, gardırop Atatürkçüsü yakıştırması yapmak aymazlıktır, sapkınlıktır. Gardırop Atatürkçüleri ve kantin solcuları o muhteşem altı oku ve özellikle laikliği savunmazlar, korumazlar. İşte Kılıçdaroğlu, bu sözlerle kendisini anlatmaktadır.

Bu arada Cumhuriyet Gazetesi bu röportajı yazılı gazetede “Kantin Solcuları” manşetiyle verdi. İnternette de önce “Kantin Solcuları” manşetiyle verildi bu röportaj. Ancak saat 11’den sonra manşet değiştirilerek, “Milyarlarca Paraları Var” olarak verildi. Manşet değişikliğiyle ilgili açıklama yapmayan Cumhuriyet Gazetesi’nin bu röportajla Sorosçuların Kılıçdaroğlu’sunu parlatması da ilginç değil mi? Bu Sorosun değdiği yerlerde, Sorosçuluktan geçilmiyor…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!