AYTEKİN ERTUĞRUL

Otokrasi kaybetti demokrasi ve devlet adamlığı kazandı

ABD de seçimleri Joe Biden Kazandı. Biden’in siyasetini ABD halkı destekledi. Peki, bize ne diyeceksiniz değil mi. Bize ne sorusunun yanıtını da Sayın Güner Yiğitbaşı vermektedir :Bizim ülkemizde, kendi iktidarının çıkarlarını değil de, ülkesinin çıkar ve menfaatlerini gözeten, ekonomisini güçlü tutabilen bir siyasal iktidar olmazsa, ABD’nin başına kim gelirse gelsin, ülkemiz devamlı zarar görecektir.

Bu cümleyi biraz daha açarsak:Bizim ülkemizde, kendi iktidarının çıkarlarını değil de, ülkesinin çıkar ve menfaatlerini gözeten, ekonomisini güçlü tutabilen bir siyasal iktidar olmazsa, ABD’nin başına kim gelirse gelsin, ülkemiz devamlı zarar görecektir. Burada ekonomisini güçlü tutabilen siyasi iktidardan bahsetmektedir.  Türkiye’de siyaseti elinde tutanlar ekonomiyi güçlü değil yerlerde sürünen bir ekonomi olarak uygulamışlardır da diyebiliriz. Bunun sonucu ise AKP karnesidir.Bir gram altın 2003 te 18 YTL iken 534. YTL ye çıkmıştır. Artış 29 mislidir ABD Doları 2003 te 1.660.000 TL iken 8.520.000 çıkmıştır. Artış 5 mislidirÇeyrek altın 2003 te 24 YTL den 877 YTL ye çıkmıştır. Artış 36 MislidirBU karne bize dik durmayı. Dik durmanın ilk şartı olan DENK bütçe yapmayı emretmektedir. AKP iktidarının TCMB başkanını değiştirmesi ve yerine Açık bütçelerin şampiyonlarından Sayın Naci Ağbal’i getirmesi hayra alamet değildir. 245 Milyar açık olan 2021 mali yılı bütçesi sadece felaket ve uçurumlar vaat etmektedir. Joe Biden’e gelince bir onu tanıyoruz. O Obama’nın yardımcısı idi. Devlet adamlığını,  uzmanları bulup göreve getirmek uzmanları desteklemek istenen amaca ulaşmak yollarını kullanmak şeklinde özetleyebiliriz.

AKP karnesinde ABD tarafının belirtilen bu ilkeleri uyguladığı. Türk tarafının bir ABD dolarını  1.660.000 TL den 8.520.000 TL ye çıkardığı görülmektedir. Bunun iyisi bu ise kötüsü nedir?1950 de ABD nin de desteği ile iktidara getirilen DP. Küçük Amerika olacağız diyordu. Küçük ABD olamadık ama bir ABD doları 3 TL iken 8.520.000 TL ye çıkararak dünyanın en büyük paraları değerine yükselttik TL yi ise Dünyanın en değersiz 6. parası durumuna getirdik. DENK bütçeden kaça kaça köşeye sıkıştık. TCMB nın başına getirilen bu yeni ekip DENK bütçeyi ağzına bile şu ana kadar hiç almamıştır. Allah Türkiye Cumhuriyetini yönetenlere akıl bilgi deneyim sabır vatanseverlik versin demekten başka bir şey diyemiyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!