AYTEKİN ERTUĞRUL

Sayın Cumhurbaşkanı ve Sinan Oğan görüşmesi sonucu

Seçimlerin ikinci tura kalmasını önce doğru değerlendirmek sonra da destekleyeceğimiz adayı doğru belirlemek gibi çok önemli bir duraktayız. Bir kere Anayasamızın 81.maddesinde yazılı buluna Türk siyasetinin esasları 14 Mayıs 1950 den sonra diyebiliriz ki hiç uygulanmamıştır. Önce bunları yazalım.

Tüm Milletvekilleri Anayasamızın 81. Maddesine göre yemin etmektedirler. Bu yeminde şunlar vardır.

 • Devletin (Cumhuriyetin) varlığı ve bağımsızlığı.  
 • Ve devletin bölünmez bütünlüğü,  
 • Milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini ilelebet korumak,  
 • Demokratik laik sosyal hukuk devleti ile insan haklarına sadakat,  
 • Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalınacağı esastır.

Bunlar, Türk devriminin, Türk Milletinin, Kuvayı Milliyenin ve Cumhuriyetimizin esaslarından başka bir şey değildirAnadolu’da izlediğimiz milli politikaların temeli de bunlardır, T,B,M,M, ettiği yemine sadık kalarak hizmet ederse zaten sorun kalmaz. Ancak bu yemin unutularak hareket edilen tüm dönemlerde, buhranlar eksik olmamıştır,

 • Milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini ilelebet korumak,  

BU deyim ayni, zamanda tam bağımsızlık anlamındadır. Egemenlik= Tam bağımsızlıktır.

 Tam bağımsızlık için de ilk şart. Atatürk’e göre; Bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.

14 Mayıs 1950 den sonra hiç DENK bütçe yoktur. Onun için de hiç bir gün, hiç bir hafta, hiç bir ay ve hiç bir yıl TAM bağımsızlığımız korunmamış ve TAM bağımsızlığımız olmamıştır.

Şimdi, gelelim güncel düğümü açmaya Sayın Sinan Oğan adaylardan birini destekleme şartlarını ileri sürmüştür. Bize gelen internet mesajından öğrendiğimize göre adaylardan birini desteklemek şartları şunlardır.

 1. Anayasamızın ilk 4 maddesi değiştirilemez. Değiştirilmesi dahi önerilemez.  
 2. Anayasamızın 66. Maddesine dokunulmamalıdır.  
 3. 13 Milyon mülteci yurtlarına geri gönderilmelidir  
 4. Ekonomik krizin sebepleri olan Faiz ve enflasyon sarmalından kurtulmalıyız  
 5. Terör örgütleri ile onların siyasi yapıları arasına mesafe konulmalıdır. Asla işbirliği yapılmamalıdır.  

  

Sayın Sinan Oğan’ın önerileri çok doğrudur, yerindedir ve uygundur. Ancak 4. Maddenin daha açık ve herkesçe anlaşılır şekilde yeniden yazılması daha uygundur. Denilmelidir ki: ” Ekonomik ve bütçe krizinin temel sebebi açık bütçelerdir. Açık bütçeler dönemine SON verilmeli ve Cumhuriyetimizin ilk 15 -20 yılında olduğu gibi DENK bütçe esasına dönülmelidir .Atatürk’ün ebedi direktifi de budur. Bu husus Anayasamızın 166. Maddesine apaçık yazılmalıdır”. Buna hiçbir vatansever ve Atatürkçü karşı gelemez. Denilebilir ki Sayın Sinan Oğan’ın önerilerinin tümü uygundur. Benimsenmelidir. Ve gereklidir. İşbirliği yapılmalıdır. Bu da Millet ittifakı için bir testtir. Bu şartları AKP zaten  asla kabul edemez 

Yazımızın buraya kadar olan kısmını dün yazdım imzaladım ve gönderdim. Bugün öğreniyoruz ki. Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Sinan Ogan’ın görüşmeleri için şu açıklamayı yapmıştır:

cNN’e göre, Sayın R.T. ErdoğanSayın Sinan Oğan için, “Onun isteklerine boyun eğmeyeceğim” dedi.

Biz ne demiştik takrar yazalım: Bu şartları AKP  asla kabul etmez.  Çünkü bu şartlar Anayasamıza uygundur. Türk milliyetçiliği ve Türk siyaseti ilkelerine uygundur. Uygun olmadığı tek şey haçlıların Türkiye üzerindeki istekleri, emelleri ve planlarıdır.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!