AYTEKİN ERTUĞRUL

Seçilecek Cumhurbaşkanımızın Özellikleri neler olmalıdır

Demokrat Parti Genel Başkanı Sayın Gültekin Uysal 2023 te seçilecek Cumhurbaşkanı içi üç temel ölçü ortaya koymuştur. 

  1. 20 Yıllık AKP dönemine ortak olmamış olmak 
  2. Seçile bilirlik şansı yüksek olmak 
  3.  Seçim Sonrası 20 yılda AKP tarafından Devrî Sabık Muamelesine maruz kalan TC Devletini kurucu bir ruhla yeniden tesis etme yetisinde olmak 

Bu ölçüler Türk m illetinin beklentisi olan ölçülere çok yakındır. 

Bizi/ beni Türk milletinin bir ferdi olarak 3. Madde çok ilgilendiriyor. 20 Yılda Türkiye Cumhuriyeti sadece Devrî Sabık muamelesi görmemiş Türkiye Cumhuriyeti adeta Darul harp hedefi olarak da gösterilmiştir. Bunun için açık bütçelere devam edilerek TL yerlerde süründürülmüştür. Yabancı paralar ve diğer tüm yabancı egemenlikler ve kapitülasyonlar adeta hortlatılmıştır. Sadece 18 TL olan bir gram altın 923 TL olmuştur. Bölersek 51 çıkar. Yani 20 yılda altının gramı 51 defa yükseltecek açık bütçeler uygulanmış her şey 50 misli fiyatlara ulaşmıştır. Bu durumda ilave bir söze bir rakama ve yoruma ihtiyaç var mıdır? 

İyi Parti  Samsun Milletvekili Erhan Usta 

Sayın Erhan Usta hemşerimizdir. İyi Parti Samsun milletvekilimizdir. Karınca kadarınca Türk milleti için mücadele eden bir mücahittir. İyi Partimizin Grup başkanı vekilidir. 14 Mayıs 1950 den bu yana enflasyonla tam manasıyla ezilen iflas eden Türk milletinin enflasyon batağından çıkarılması için mücadele eden yerli ve milli bir siyasetçidir. Bu sabah ( 11 Nisan 2022) FOX TV de bazı açıklamalar yapmıştır. Ancak Can kulağı ile dinledim. Enflasyon açık bütçelerle gelir ancak DENK bütçe gider dememiş ve dememekte ısrar etmiştir. 

 Sayın Erhan Usta Enflasyon açlık bütçelerle gelir ve denk bütçelerle ” Geldikleri gibi giderler”  Ekranlara çıkınca bunu halka böyle söyleyin ki Türk milleti ne yapacağını neden ASKP nin gitmesi gerektiğini anlasın ve kararın versin ki seçimlerde tercihini doğru yapabilsin. Açık bütçeci kim olursa olsun Türk milletinden güvenoyu alamaz. Benim tarafsız bir seçmen olarak gördüğüm şudur. Türk milleti  AKP yi  değiştirme kararını vermiştir. Ama yerine kimi koyacağına tam karar verememiştir. Onun için iyi parti ile CHP ve diğer altıların üyesi partiler. DENK bütçe bayrağını yükseklere daha yükseklere daha yüksek dağlara çeksinler ki. Milletimizin gözü de görsün. Milletimiz zamsız bir Türkiye istiyor. Zamsız bir Türkiye’ye ancak DENK bütçe yolundan gidilerek ulaşılır.  AKP ye karşı olan tüm Türk milletinin fertleri AKP nin açık bütçeler sonunda Türk milletini ezmesi sebebi iledir. Bir de hayatının her sahasında başarılı olmak için gereken laik eğitim uygulayıcısı olmamasındandır. Türk milleri 10 Kasımlarda ve mili bayramlarda akın akın Anıtkabir’e boşuna gitmiyor. Bütün Partiler Türk milleti gibi ayağını yorganına göre uzatmalı ve bunun gereği olan DENK bütçe behemehâl yapılmalıdır. 

Sayın Erdoğan yine kandırılmıştır. Verdiği beyanat aynen şudur. Erdoğan diyor ki: Pahalılığın nedeni küresel emtia fiyatlarının artışıdır. Doğru değil. Çok azı doğrudur. . Emtia bilindiği gibi  

Emtia = Mallar   

 Mal : Bir kimsenin,  mülkiyetinde bulunan taşınır veya taşınmaz  varlıkların bütünü.   

Böyle olunca da el âlemin kendi ülkesindeki emtia fiyatlarındaki artışlar bizi doğrudan doğruya ilgilendirmez. Hiç mi ilgilendirmez. Oldukça az ilgilendirir. Örnek Petrol fiyatlarındaki artış bizi ilgilendirir. Ama sen bunu önceden hesaplayacaksın. Bütçelerini DENK yapacaksın. Açık yaparak açıktan para basmayacaksın. Bizdeki enflasyonun ve hayat pahalılığının sebeplerini yazdık. Herkes bunu biliyor. Bir kere daha yazalım.  

2003 te bizin hazinemizin gelirler bölümünün büyüklüğü 100 Milyar TL idi. Bu yıl 2022 de ise  1751 Milyardır. 2003 ten bu yana her yıl muntazaman %6 kalkınsak dahi 20×6=120 bu sene bütçemizi %120 arttırabiliriz Yani bu sene bütçemiz azamı 220 Milyar olabilir. 

 1751-220= 1571 TL eder. Havadan bütçeye hayalden konulan para işte bu kadar                      ( 1571 milyardır) yüksektir.  

İşte bu hayal olarak bütçelere eklenen 1571 TL  zamların sebebidir.  

İşte bu hayal olarak bütçelere eklenen 1571 TL  zamların sebebidir.  

İşte bu hayal olarak bütçelere eklenen 1571 TL  zamların sebebidir.  

 Bu 1571 hayalı para olmasaydı ne olurdu. Zamsız bir Türkiye’de mutlu başarılı ve kardeşçe yaşardık. 

NOT: Eğer zam yüklü bir Türkiye’de yaşamak istemiyorsak açık bütçeler TBMM de görüşülürken açık bütçeleri protesto ederek işe başlamalıyız. Çünkü zamlar açık bütçelerin sonucudur. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın özel kalıbı ile söylersek; Açık bütçe sebep zamlar sonuçtur.

Bu kadar kesin mi EVET. Bu kadar kesin uzun zamandır iddia ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız gaflet dalalet ve hata h….. yüklü danışmanlarca 2003 yılından bu yana kuşatılmıştır. Bunu nereden biliyoruz. O zamlı Türkiye’de yaşayan bir kayıkçı reisin oğludur. Zamlarla yüklü enflasyon ortamında dar gelirlinin nasıl ezildiğini yaşamış ve hala daha unutmamıştır.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.