FUAT TURGUT

Atatürk’ün Soyağacı…

Atatürk’ün doğum tarihi 4 ocak 1881 salı akşamı doğmuştur.

Ali Rıza efendi 1839’da selanik’te doğmuş,1893’te vefat etmiştir. Zübeyde hanım1857’de langaza kasabasında doğmuş 1923’te vefat etmiştir.Ali Rıza efendi ile Zübeyde hanım evlenmek için nüfus kaydını göztepeye yaptırmışlardır 1871’de evlenmişlerdir. Toplamda 6 kardeşi daha vardır Fatma Ahmet Ömer Naciyeİsmet Makbule Toplam 7 kardeşten sadece Mustafa Kemal Atatürk ve Makbule hanım kalmıştır.Diğerleri genel olarak difteriden çok küçük yaşlarda vefaat etmişlerdir.

ATATÜRK’ÜN BABA TARAFI

Atatürk’ün büyük babası: Kızıl Hafız Ahmet Efendi Babaannesi:Ayşe hanımdır. Büyük babası’nın erkek kardeşi:Hafız Mehmet Efendi Büyük babası’nın kız kardeşi:Nimete Hanımdır. Ali Rıza Efendi’nin kardeşleri Nimeti Mustafa Hatice Emine Atatürk’ün baba tarafı Aydın,Söke kocacık yörüklerindendir.Sökeye’de Konya civarından geldikleri bilinmektedir daha eski bir değişle söylersek Kızıl Oğuz Yörükleri Adıylada anılır.Atatürk’ün büyük babası’nın Makedonyadaki evide Türkçe ismi hiç değiştirilmeden duran,Osmanlı Türkleri’nin bulunduğu,daha çok Türkçe’nin konuşulduğu Kocacık Köyüdür.

Osmanlı’nın Türkleştirme çalışmaları doğrultusunda Makedonyaya gönderilmişlerdir. Sonrasında ise Aile’nin bir kısmı selanik’e göç etmiştir.

ATATÜRK’ÜN ANNE TARAFI

Atatürk’ün dedesinin babası: İbrahim Ağa. Atatürk’ün dedesinin annesi: Ematullah Hanım Atatürk’ün dedesi: Sofuzade Feyzullah Efendi Atatürk’ün anneannesi: Ayşe (Atatürk’ün anneanne ve babaannelerinin ismi aynıdır) Atatürk’ün Annesinin Kardeşleri Hasan Hüseyin Ağa Hatice Zehra Dayısı Hasan’ın çocukları Abdurrahman Aldırma Hatice Sümer’in soyu bugün Osmaniye’de hâlâ devam etmektedir. Atatürk’ün annesi’nin soyu Karaman’a dayanmaktadır.

Sonrasında ise Osmanlı’nın Türkleştirme çalışmaları doğrultusunda Selanik, Langaza kasabasına gönderilmişlerdir. Ali Rıza Efendi’nin Sülalesinden bugün de Hayatta Olanlardan bazıları:Salih Erbatu Yenigün Eke Niyazi Olcay Nermin Kanıpak Nevin Anul Ayşe Öz Amar Oytun Söğütlügil Yurdakul Altay Güneş YorgancıMüberra Erbatur Baba Tarafından 184 kişi bulunmuştur. Zübeyde Hanım’ın Sülalesinden Bugün Hayatta olanlardan bazıları.Serap Kuzulu Ağca Kuzulu Hatice Kuzulu Figen Aldırma Feyzullah Aldırma Hatice Sümer Anne Tarafından 103 kişi bulunmuştur Kaynak olarak Genel Kurmay Arşivi Yönetiminden ALİ GÜLER:Atatürk’ün Saklanan Seceresi Kitabı kullanılmıştır. Arşivden belgeler sunularak hazırlanmış bir kitaptır ve her iddanın cevabı belgelerle kanıtlanmıştır. 2.Kaynak ise Emekli İmam Mehmet Ali Öz Beyin 2,5 Yıllık araştırmaları sonucu Atatürk’ün soyacı ve hayatı ile ilgili bulduğu 20 bin belgeyle hazırlanmış 2014’yılında satışa sunulan.Mustafa Kemal Atatürk’ün Soy Kütüğü (Osmanlı Arşiv Belgelerine Göre )İsimli Kitabından yararlanılmıştır.Bu kitapta’ da her iddanın belgeleri ve Arşiv numaraları vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!