HAKAN DÜZENLİ

Haydar Baş’a Allah Rahmet Eylesin.

İktisadi Bilimlerin düayeni ve Ehlibeyt muhibbanı değerli bir fikir adamıydı.

(Partisel yönünü hiç bilmem ama bu yönünün öne çıkarılması gerekiyor!)

İktisadi Bilgeliği Noktasal Ekonomi Sistemine en yakın insanlardan birisiydi.

Ben onun, Milli Ekonomi Modeli eserini Reha Ören Ağabeyimin kitaplığından alıp okumuştum.

Onda, Eski Babil, Eski Yunan, Romalılar ve Ortaçağ skolastiğinden tutun arap fikir alemi, ardından rönesans reform ve aydınlanma çağından Merkantilizmin eski ve yeni dönemleri, ardından bilim iktisadiyatındaki servet ve fizyokrasiyelerin kabullerini klasik ekol etkisinden ustaca ayrıştırılması, sosyalist hareketler, sujektivist ve marjinalist akımların modern ekonomi potasına akması ve konuların Milli bir kalıpta şekillenmesi ve muhteva sorunsallığı problemini aşmayı adam gibi ortaya koyan bir bilim adamıydı…

Onun "Hoşgeldin Atatürk" eseriyle ve 12 imamlar hakkındaki gerçek kaynak taramalarıyla Ehlibeyt ve Cumhuriyet ilkelerinin bütünlüğünü gösterme gayretini hep takdire şayan gördüm.

Onun ilk defa ortaya koyduğu Veda Hutbesi'ndeki insan hakları, İslam ve Mevlâna ilişkisi, Hz. Muhammed'i Ehlibeyt 'in babası olarak kitaplaştırması, Hacı Bektaşi Veli'nin Makalat'ını yazması, Dini ve Milli bütünlüğü tehlikeye düşürecek konularda uyarı kitapları, Fatıma, İmamı Ali, İmamı Taki, imam zeynel abidin, Hz. HZasan ve hüseyin, imam Caferi Sadık, iman ve insan ilişkileri, Sosyal Milli Devlet üzerine kitap çalışmaları, Dini tahrip edenlere karşı kuran ile cevap çalışmaları vs.

Onun en çok da gurur duyduğumuz bir yönü de Rusya Devlet Duması'nda ayakta alkışlandığı ve daha sonra da Çin'in baz aldığı sessiz bir Milli Ekonomi Devrimini yaratmasıydı.

Kapitalizm ve onun çocuğu olan Emperyalizmi tarihe gömecek bir virüs salgınına görevini terketti…

Allah Rahmet Eylesin.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.