HÜSEYİN MÜMTAZ

BEKLE BİZİ HATAY

Yazıya Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, deprem dolayısı ile şehirden ayrılan Hataylılara söylediği sözlerle başlayalım;

“Topraklarınızı, malınızı mülkünüzü satmayın. Tapularınız, Atatürk’ün şahsi meselesi Hatay’da sizleri söz sahibi yapmaya devam edecek. Hatay, kırk asırlık Türk yurdu; Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Tayfur Sökmen’in ve hepimizin ecdadının bize emaneti… Hatay bizimdir, bizim kalacak. Hiç kimsenin şüphesi olmasın”.

“O” Hataylılar;

“Deprem ve ardından bitmeyen artçı sarsıntılar psikolojimizi bozdu. Ayrıca barınma sorunu yaşıyoruz, kalacak veya gidecek yerimiz yok. Barınma sorunu çözüldüğünde şehrimize döneceğiz, geçici göçüyoruz. Memleketimizi, toprağımızı bırakıp gitmeyiz” dediler.

Ve duvarlara; “BEKLE BİZİ HATAY, GERİ DÖNECEĞİZ” yazdılar.

Ve SURİYELİLER;

“Normal yollardan, hudut kapısından buradaki Suriyeli vatandaşlar, evini kaybetmiş, çocuğunu ve yakınlarını kaybetmiş. Bu duygular içinde kendileri gönüllü ve güvenli şekilde kendi topraklarına dönmek istiyorlar. Gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra Suriyeli vatandaşlar kendi evlerine döndüler. Bu rakam 30 bine çıktı. Bunun dışında bu tarafa doğru gelmek, sınırlardan geçmek asla söz konusu değil. Her şey kontrol altında”  diyor Hulusi Akar.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı; “Halen Türkiye’de 3 milyon 535 bin 898 Suriyeli yaşıyor” diyor.

Gülben Ergen ise twitter hesabından şu paylaşımı yapıyor;

“5 milyon eksi 20 bin… Allah’ım yollarını açık, kaderlerini güzel eylesin. Bizim ülkemiz yangın yeri… Biz bize yetmeye çalışıyoruz. Kucak açma süremiz dolmuş olsun lütfen. Yapacağımızın en değerlisini yaptık. Buraya kadar diyelim artık. Kapatalım kapılarımızı, yaralarımızı saralım.”

Önce 20 ile 30.000 arasında 10.000 fark var.

Sonra, 3.5 milyon ile 5 milyon arasında 1.5 milyon;

Gülben’in söylediği 5 milyon ile arka planda “söylenilen” 10 milyon arasında da tam 5 milyon fark var.

Benim makine bozulmuş, bundan sonra hesabı siz yapıverin.

Bitirirken;

“BEKLE BİZİ HATAY, GERİ DÖNECEĞİZ” yazısının altına imzamı atıyorum.

24 Şubat 2023

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.