HÜSEYİN MÜMTAZ

ESKİ ASKERLER (3)

Bu yazıda, “SARIKAMIŞ”[i] kitabının yazarı Emekli Kurmay Yarbay Şerif İlden’den bahsedeceğiz.

Köprülülü Şerif İlden (1877-1952) bugün Makedonya sınırları içinde kalan Köprülü’de doğmuştur. Babası Hüseyin Avni Bey Üsküp Düyûn-ı Umumiyesi’nde memurdu.

Şerif Bey 1891’de Manastır Askeri Rüştiyesi’ni bitirdi, 1895’te İstanbul Harbiyesi’nden Topçu subayı olarak mezun oldu. Aynı yıl üsteğmen rütbesiyle Harp Akademisi’ne girdi.

Kafkasya Hudut 3‘üncü Mıntıka Komiserliği, Erzincan Mektebi Harbiye Topografya Öğretmenliği, Garp Ordusu Erkân-ı Harbiye Kurmaylığı yaptı, bir süre Teşkilât-ı Mahsusa’da görev aldı.

2’inci Meşrutiyet’in ilanından önce Genelkurmay Merkez Şubesi’nde görevlendirildi. Balkan Savaşı çıkınca Batı Ordusu Kurmay Başkanlığı 2’inci Şube’de görevlendirildi. 8 Ocak 1914’te Erzurum’daki 9’uncu Kolordu Kurmay Başkanlığı’na atandı. I’inci Dünya Savaşı’na bu görevdeyken katıldı. 29 Ocak 1915’te Sarıkamış Cephesi’nde Ruslara esir düştü. Sibirya’daki esaret hayatı üç yıl sürdü. 1918’de emekli oldu.

1923’ten sonra diplomatik görevlerde bulundu.  Afganistan Elçiliği Ataşemiliterliği, Batum Şehbenderliği, 1’inci Sınıf Selanik Şehbenderliği, 1’inci Sınıf Halep, Hamburg Konsoloslukları, İstihbarat Müdürlüğü, Hariciye Vekâleti 2’inci Daire 1’inci Şube Şefliği yapan Şerif Bey, 1935-1939 arasında Kastamonu milletvekiliydi. 

Evli ve üç çocuk babası olup; Almanca, Rusça ve Sırpça bilmekteydi.

“Buradan o dağlara baktığımızda, üzerine kar düşmüş çalılıklar görürdük. O çalılıkların, kurda kuşa yem olmuş askerlerimizin kemikleri olduğunu oraya gidince anladık.”

Vaktiyle Sarıkamışlı bir ihtiyarın söylediği bu sözler, tarihimizde Sarıkamış Harekâtı olarak bilinen facianın boyutlarını en özlü bir biçimde yansıtmaktadır.

Şerif Bey’in bilinen tek yapıtı olan “SARIKAMIŞ” kitabı işte bu elîm savaşı anlatmaktadır.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.