İSMAİL ARLI

10 KASIM 1938 – 10 KASIM 2022

                      

              UNUTTURULMAK İSTENDİ, İSTENİYOR UNUTMAYACAĞIZ

Yazıma Dünya’nın kendi külünden kurulan ve ismine de, Türkiye Cumhuriyeti ismini konmasına önderlik eden ve 84 yıl önce bu gün Tanrı katına uçmağa varan yüce önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ahirete göçüş saatini 09.05 olarak ilan edenlere teşekkür ederek başlamak istedim. Dünyada bir devletin kurucusunun gaflete düşmüşler tarafından unutturulmaya çalışmalarına engel oldukları için, ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Sarı paşamın vefatından sonra 10 Kasım 1939 da yas günü olarak TBMM tarafından ilan edildi. 1950 yılına kadar çatlak sesler çıksa da kutlandı. 1950 den 1960 ta yapılan birçok muhalif ve dinci Cumhuriyet karşıtlarının, yasın kaldırılması için sesler daha da çok yükselmiş olsa da,  27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra MBK tarafından 6-9 günlerini ATATÜRK haftası olarak ilan edildi. Bu günlerde çocuklarımız, gençlerimiz ve tabi ki büyükler birçok faaliyetler için de anılıyorduk hep beraber. Ama muhaliflerin sesleri kesilmedi. İşte bu günler bizim jenerasyonun yaşadığı günler. Tarihler 1988 yılını bulduğunda Turgut Özal hükümeti döneminde Özal tarafından 48 yıllık yas ve 28 yıllık Atatürk haftasına son verildi, sadece 10 Kasım saat 09.05 te 1 dakika da olsa tüm ülkede saygı duruşu ile anılır duruma getirdiler maalesef. Fakat bu milletin gerçek çocukları bir dakikada olsa tüm yurtta hayatı durdurarak, yaşamanın içinde ömürleri boyunca yaşıyor ve yaşayacak.

Bitirmeden, ATATÜRK düşmanı Ebu Suud denilen, Tanrının biz insanlara bahşettiği, İslam dinini kendi dinine çevirerek bir Türk devleti olan Osmanlının çökümünden, bitişinden sonra, yüce bir milleti içine düştüğü cehaletten kurtarana dinsiz, sarhoş diyen gafiller; acaba, her gün sabah dünyada ilk ezanı nerede okur ve o camiyi kim neden nasıl yaptırmıştır? Tabi ki nereden bileceksiniz. Bu sadece bir tanesi!

O zaman yüreğiniz varsa iyi okuyun, 1931 yılın da Japonya elçisi Torijori Yamada, Japon kralının bir ricası olan Tokyo ya Atatürk’ün bir Cami yaptırmasını iletir. Bunun üzerine o muhteşem insan söz verir ve Tokyo ya kendi parası ile cami yapımına başlatıp 1938 yılında tamamlatmıştır. İşte bu milletinin küllerinden, devlet kuran ve yüce İslam dini için, sizlerin aklınızın akılınızın almayacağı hizmetler yapan bu insan için, bu millet var olduğu müddetçe onun aziz ruhu önünde 1 değil 1000 lerce dakika saygı ve sevgi duruşu yapacağını unutmayın.

IŞIKLAR İÇİNDE HUZUR İÇİNDE UYU SARI SAÇLI MAVİ GÖZLÜ PAŞAM.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.