İSMAİL ARLI

İÇKİ VE ŞANS OYUNLARI GÜNAH MI ? YOKSA SEVAP MI?

Bir ülke düşünün ki, ülkeyi yönetenler işin içinde para olduğu zaman, laik olabiliyor.

Oy toplama ortamına girince anti laik ve en büyük dinci oluyor.

Evet tahmin etmişsinizdir. Bu ülke Türkiye, sözde insanlarının sağlığını bahane ederek içki ve sigaraya zam yapıp, insanların alım güçlerini zorlayarak ve de imanlarının temiz kalmasını sağlamak hikayesi ile  bakalım ne yapıyorlar.

Sizleri rakamlarla sıkmayacağım, sadece en fazla tüketilen rakı, bira ve sigaranın oranlarını vermem yeterli sanırım. 120.00YTL lik 1lt rakın da %63.33, 8.90YTL lik  bira da %50 ve bir paket sigara da %65.25 bu işin laiklik tarafının birinci kısmı gelirin hesabını düşünerek beyin jimlastiğine başlayın.

Gelelim ikinci kısmına Ülke insanı şans oyunlarıyla resmen kumarbaz oldu. Nedir bunlar Milli piyango, Şans topu, On numara, Sayısal loto, Süper loto, Spor toto, İddea ve At yarışları günde 3 kez (eğer yakında 24 saat hiç kesmeden oynatılırsa şaşmam) hemde 362 gün hafta içi gün de yaklaşık olarak otalama 4.000.000 ytl,hafta sonu ise 5.000.000 ytl bulan hasılat bunun %48.7 si vergi ve kesintiler. Tabi diğer oyunlarında %50si  vergi ve kesintiler olarak halktan toplanıyor.Tabi bu toplananlar laik olan, dincilerin Tanrının işini üstlenerek günahkar dedikleri kişilerden.

İslam dini ve onun anayasası Kur’an da, belirtildiği gibi Tanrının kuluna emanetiği bedenine zarar veren şey haram ve kullanılması günah. Tanrının yasak olarak kabul ettiği böyle şeyleri üretmek, satmak ve oradan elde edilen kazancı yemekte günah ve haram. Tabi adı her nekadar adı şans oyunları diye, moderilize edilmiş olsa bile, kumarda yasak ve haram.

Bunlar haramı kendilerine bulaştırmamanında yolunu bulmuşlar. Devletin TEKEL diye bir para basan kuruluşu vardı. Bence, Devlet içki ve sigara üretmez zihniyetini öne sürüp bu kuruluşu ABD yahudileri ve buradaki iş ortaklarınla Japon’lara devredildi. Şans oyunları yıllardır Milli piyango idaresi, tarafından organize edilirdi. At yarışları da, Tarım bakanlığı kontrolündeki, Türkiye Jokey kulübüne oyun oynatma yetkisi verilmiş onlarda oyunları organize ederler. Şimdi bunların hepsi Cumhurbaşkanlığı tarafından kurulan ve onun kontrolündeki fon çanağına devir edildi. O fonda At yarışları oyunlarının da ihaleye açılıp yabancılara verilmesi planı yapılıyor. Buradaki günahtanda böyle kurtulacaklar her halde.

İşin esasına gelelim. Bu saydığım metaryallerden elde edilen, hesabı kimse tarafından bilinmeyen bu paraların esas vergiye tekammül eden kısmı vergi dairesine veriliyor. Geriye kalan Asıl büyük rakam Şayıştayın denetimini yapamadığı bu çanakla beraber il ve ilçe kaymakamlıklarındaki Sosyal Yardımlaşma vakıflarına aktarılıyor,tabi ne maksatla nasıl harcandığı bilinmeyen paranın ama şöyle, ama böyle laikler den el de edildiği gerçek.

Fransa bir dönemler bu kadar yüksek kesintiler uygulamadan, krizdeki ekonomisini düzlüğe çıkarmıştı. Bu işlemi yaparkende topladığı her kuruşun hesabını vatandaşından saklamamıştı.

Türkiye’de ne yapılıyor; saltanat sarayları, yazlık dinlenme sarayları, uçaklar,ileri ülkelerde bakanlar, başkanlar işine metro, pisiklet ve yürüyerek giderken zırhlı son model arabalar birilerini nemalandırmak için kiralanıyor ve satın alınıyor.

Akar yakıta da değinmeden edemeyeceğim. Dünya da 1ytl olan benzin benim ülkemde 5ytl, tabi diğer mazot, gaz da aynı oranda fiyatla satılıyor. Burada ki gelirin dağılımın da değişen bir şey yok. Yukarıda belirttiğim, denetimsiz vakıflar tarafından nereye, niçin ve ne şekilde harcandığını ben çözemedim. Eğer bu problemin cevabını bilen varsa bana da bildirirse sevinirim.

Eğer dini bütün biri olmayıp, Kur’an’ı okumamış, şeriatın ne olduğunu Tanrı’nın kul hakkı konusunda insanları uyardığını bilmesem, Tanrıma isyankar olup başlıktaki sorunun ağırlığın da ezileceğim.

Dini kendinin ikbali için alet edenler şimdi eğer Tanrıya biraz inancınız varsa iyi düşünün ve öyle günah, sevap tespitini yaparken önce kul hakkını ön plana alarak başlayın. Daha sonra başkalarına işlemi devretmekle kurtulacağınızı zannetmeyin.

Laiklik konusun da ahkam keserken de iyi düşünün, sayeniz desevk ettiğiniz yönde bu ülkeye onlar mı faydalı oluyor, yoksa sizler mi?

Şunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın “Her son, Yeni bir başlangıçtır.”

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!