İSMAİL ARLIZOR YAZI

İSTANBUL’DAN ADANA’YA BİR ADANALININ BAKIŞI


Adana’ya Belediye başkanlığı yapmış dört seçilmiş, birde atanmış beş başkanın icraatlarından, bir kaçına bakmak isteğimi bölüşmek istediğim için bu yazıyı yazdımsizlere.

Sayın Selahattin Çolak :1. Adana sembollerinden biri olan  5 ocak meydanı ve anıtı 2.Otogar 3. Sebze hali 4. Selahattin Çolak bulvarı…

Sayın Aytaç Durak : 1. Kuzey Adana projesi  2. Adnan Menderes bulvarı 3.Dünyanın en büyük parkı ünvanını alan Merkez parkı 4. Adana sembollerinden biri olan merkez camii…

Sayın Zihni Aldırmaz(atanmış olan) : Adana trafiğine bir nebzede olsa nefes aldıran Akıllı dokunuş kavşakları.

Sayın Hüseyin Sözlü .1.Girne Köprüsü 2. Devlet Bahçeli Köprüsün(başlattı) 3.Tunceli- Hozat’a içme suyu

Sayın Zeydan Karalar: …..?

Sayın Zeydan başkan  ben Adana siyasi hayatından tanırım uzun yıllardır sizi. Eğer okuma alışkanlığınız var ise sizde beni bu köşeden, yazdığım kitaplardan veya sahibi olduğum TOGAN yayınlarında yayınladığım kitaplardan tanırsınız.

Sayın başkan yazım belki canınızı sıkacak. Adana aşığı ve bir millet ittifakı bireyi olarak, ittifaka mensup Büyükşehir başkanları önlerine çıkan her türlü engele rağmen hizmet için yararış ediyorlar.

Medyada da yapmış oldukları icraatlarla haber oluyorlar.Sayın başkan isterseniz İstanbuldan; Adananın görünüşüne bakalım.

1. Sahra hastahanesi(içinde bir tane solunum cihazı dahi olmayan) iyi düşünülmüş bir proje ama şeklen yanlış.

2. Asfalt seferberliği acaba zift seferberliği olmasın.

3. Yaşamak için haber kaynağı arayan Tv lerde sazlı sözlü anma programı.

4. Ve en sonunda Çanakkale zaferi kutlama mesajınızın kısa flim olarak sanal alemde dolaşması.

 Sayın başkan Dünyanın en büyük köyü olmaktan kurtaracağım dediğiniz bu ülkenin geçmiştede, şu anda ve gelecekte de kültür başşehri  olan benim Adanamın öyle “ADANALIYIK ALLAH’IN ADAMIYIK” senaryosuna ihtiyacı yoktur.

Bu ülkenin en büyük yazarları ve senaristleri benim şehrimden çıkmıştır. Ama böyle  kurgu ya hiç  ihtiyaç duymamışlardır. Yaşamınızda yarımadayı kaç sefer ziyaret ettiniz bilemeyeceğim.

Filmden anlaşıldığı kadar çekim için gittiğinizde gördüğünüz Adana tepesi Adanalılara savaş esnasın da verilmiş bir isim değildir orada yurdun her tarafının anısı yaşamaktadır.

1980 yılından sonra o yarımadanın bugünkü  görünüme gelmesini yakından takip eden ve yaşamımın son 26 senesinin en az bir ayını orada geçiren, annelerinden, babalarından dinledikleri savaş anılarını anlatan şimdiki yaşları 85-90 yaşındaki büyüklerimden dinledim ve her fırsatta da dinliyorum.

Böyle bir anı duymadım.

Sayın başkan size naçizane tavsiyem; Yerlere oturup haciz geldi çalışmam engelleniyor deyip halk adamı gibi gözükme uğruna, köylü kurnazlığı yapma.

Malum şahısların Adana kaldırımlarının işgaline seyirci kalıp, maaşını ödediğin zabıta memurlarının görevini yapmalarını sağla ve emret. 

İcraatlarının gidişatı Cumhur ittifakına hizmetten başka bir şey değil. Sana mensubu olduğun partililer değil, malum zümrede değil Millet ittifakına mensup tüm adanalı oy verdi.

Bir zahmet şakşakçıları değil sana yalan söylemeyecek ve seni tanıdığı bilinmeyecek kişilerle halkı bir dinle. Bu güzel şehir ve insanları Mustafa Kemal’e kurtuluş savaşı fikriyatını ilk defa verenlerdir.

“Aslanlar kendi öykülerini yazmadıkça avcıların öykülerini dinlemek zorunda kalırlar.”

Benden demesi gerisi size kalmış… 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!