MAHİYE MORGÜL

İbni Sina’dan Bebek İsteyenlere Öneriler (14)

  Geleneksel şifa bilgileri araştırmalarım sırasında karşılaştığım sorulardan biri “Nasıl bebek sahibi olabilirim” sorusuydu. Yardımcı olabilmek umuduyla biraz araştırdım. Rizeli aktar dostumun İbni Sina’dan verdiği tarif bana güvenilir geldi. Bu tarif kadınlar içindir, rahmi korur, güçlendirir.

            Malzeme: 1 kg bal, 250 gr kuru incir, 100 gr çekilmiş hayıt tohumu.

            Yapımı: Kuru incir üzerinde beyazlık (un, toz) kalmayacak şekilde iyice yıkanır, suda bekletilerek yumuşatılır, miksere vurulur, bal ve çekilmiş hayıt tohumu ile karıştırılır.

            Kullanma dozu: Sabah-akşam birer kaşık, sabah kahvaltıdan önce, akşam yemekten bir saat sonra alınır.

            Genel kural: Bu tür tedavilerde klasik süre üç haftalık kürdür. Küre devam edilecekse bir hafta ara verip tekrar üç hafta daha devam edilmelidir. Yaşı orta yaşa gelenlerde yaşı kadar gün küre devam etmek yararlı olacaktır.

ANCAK: İbni Sina, bu küre başlamadan önce iki hafta süreyle gün aşırı, küvet içinde sıcak suya oturma banyosu önerir. Banyo suyuna üç şifalı ot katılır; civanperçemi, aslanpençesi, lavanta otu.

Not: Hayıt tohumu ve adı geçen diğer bitkiler kurutulmuş olarak aktarlarda satılmaktadır.

Bu tarifi bana veren Rizeli aktarın naçizane önerileri var. Gençken hatta çocukken kendini soğuktan korumayan gelinler risk altındadır. Üzerine yapışan dar pantolon, havanın soğuğunu direk içeriye geçirdiği için sakıncalıdır. Pantolon ile vücudun arasında bir hava tabakası olması gerekir. Özellikle yumuşak karnımızı soğuktan asıl koruyan bu hava tabakasıdır. Gençler karnını ve bel bölgesini açıkta bırakan modalara uymamalıdır; böbreklerini ve yumurtalıklarını üşütmemek gerekir. Ayak bilekleri eğer soğuk esintide kalırsa bu üşütme tüm karın bölgesine anında ulaşmaktadır, bu nedenle ayak bileklerini örtecek şekilde çorap giyilmelidir.

Erkeklerin streç pantolon giymesi bir başka nedenle önerilmez. Çünkü testislerin üreme yapabilmesi için vücudun dışında kalması gerekiyor. Dar pantolonlar testislerin yukarı kaçmasını tetikleyeceği için tercih edilmemelidir.

Üç-dört yaşındaki erkek çocuklar için yaşlılar, “çocuğu korkutmayın, testisleri içeri kaçmasın” der. Ben de buna pedagog olarak ekliyorum; dil patlama yaşında (3-5 yaş arası) çocuğu korkutmayın, çocuğun dili içeriye kaçmasın, kekeme olmasın.

Spermi güçlendirmek için arı sütü:

Kovanda işçi arılar kraliçe arı daha fazla yumurta yapsın diye annelerine arı sütü yapmaktadırlar. Bu bilgiye dayanarak emekli cerrahi doktor arkadaşıma arı sütü sperm sayısını artırmak için faydalı olur mu diye sordum. Evet, faydalı olur cevabı aldım. Der ki, sperm ölçümü yaptırdıktan sonra aylık küre başlamalı, günde bir kere bir tatlı kaşığı almalı, bir aylık kürün sonunda yeniden sperm ölçümü yaptırmalı. 

Sonra internette araştırdım, çok daha fazlasını öğrendim. En sonunda aktar arkadaşıma sordum, arı sütü, polen, bal karışımı olarak hazırlayıp hem anne adayına hem baba adayına verdiğini söyledi. Karı koca, uzun ve sağlıklı bir aile hayatı için, yılda bir kere üç haftalık arı sütlü +polen +bal kürü yapması özellikle önerilir.

Regl ağrılarına ökse otu çayı: Rahmi besleyerek regl ağrılarına ve menopoz dönemi streslerine, sıcak basmalarına ve kalp çarpıntılarına ökse otu çayı iyi gelir. Kür tatbikinde 21 gün, 3 gün ara vererek 3x7gün birer bardak taze ökse otu çayı içilir.

Ökse otu eğer regl ağrılarına ve menopozdan kaynaklı sorunlara çare oluyorsa, mutlaka rahim için çok değerli şifa kaynağıdır. Keza tarihte en değerli şifa bitkisi ökse otu gösteriliyor. Antik şifacı prenseslerimiz elinde orak ve ökse otunu başında taç yapmış şekilde resmedilmişlerse, hasat zamanı büyük törenlerle ökse otu şenlikleri yapılıyor idiyse, diyebilirim ki kadınlar için en büyük deste yine ökse otunun çayındadır. Ancak ökse otu çayı kış çayı gibi akşamları içilmemelidir, zindelik verir, insanı uykusuz bırakabilir.

Yazıyı eklerle geliştirirken, Konya’da Kemistre (Kimyacı/Simyacı) antik köyünde bu hafta (16.12.2022) badem ve armut ağaçlarında ökse otunun hasat zamanı olduğunu köye gezi grubu götüren Asa Balgesel yapımcısı Hüseyin Güngör’den telefonla öğrendim. Ökse otuna ulaşmak isteyenler için bu bilgiyi buraya ekledim. Belki bu köyün eski insanlarından bugüne kalmış şifa bilgilerini bize aktaracak birilerini de o köyde bulmak mümkündür.

Bebek isteyenlere benim önerim: Eşler yukarıdaki önerileri uygularken aynı zamanda akciğer ve karaciğerlerini de korumak üzere, hatta kanı temizleyici olarak, günde bir kaşık bal sirkesi içmeye ve sirkeli suyla genital temizlik yapmaya devam etmelidirler.

Genital enfeksiyonları yok etmeye zencefilli soğan suyu:

Bir dal kök zencefil kaynatılarak çayı/suyu elde edilir.Bu bir günlük dozdur.1 kaşık zencefil suyuna 1 kaşık soğan suyu katılır, günde üç kere içilir. Bir ay içmeye devam edilir. Genital enfeksiyonları yok eder,cinsel gücü artırır.

Salgınlarda günde 1 turunç suyu: 2019 Korona Salgını sırasında Adana Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri okulun bahçesindeki turunç ağaçlarından kopardıkları turunçlarla günde bir bardak turunç suyu içerek kendilerini salgından koruyabildiler. Bir turunçtan sıkılan suyun miktarı ortalama bir su bardağının üçte biri kadardır. Bardağın geri kalanını suyla doldurarak, isteyen içine tuz, şeker veya bal katarak içmek suretiyle kendilerine en doğru korumayı yaptılar. Benzer bir korumayı zeytin çayı fabrikasında çalışan işçiler yaptı ve hiç hasta olmadılar.

Anaç yaprakları üç yaprak olan sitroz, zeytin ve ökse otunun üçü de en şifalı olan en probiyotik koruyucu değerde olduklarını burada bir tespit olarak söyleyebilirim.

Yazı dizisine bundan sonra Moldavyalı gelinimiz Rodika’nın şifa bilgilerini ekleyeceğim. Hatırlatayım, Gagauz/Gökoğuz Türkleri Rizeli büyük kralımız Mete Oğuz’un Karadeniz ordusunun bakiyesidir. Bugün görüştük. Gözlerine kestane balı damlatıyormuş. Ben de kirpik dibi iltihabıma bal sirkesi damlatmaya başladığımı anlattım. Üç yıl önce bana kendi babasının kataraktını nasıl iyileştirdiğini anlatmıştı ve ben de ondan cesaretlenerek, bana katarakt ameliyatı için gün almamı söylediklerinde H.Koçal’ın Andon probiyotik spreyini gözüme sıkmayı (kestane balı genomlu fermente şurup) tercih etmiştim, de, üç hafta önce gittiğim göz doktorundan kataraktımın ameliyatlık durumu olmadığı öğrendim. Kemik ölçümü de yaptırdım ve 20 yıl önce -4 olan kemikte erime şimdi sıfır, pırıl pırıl bir kalça kemiği! Ancak, 10 yıldan beri kahvaltıda yediğim her katı pişmiş yumurtanın zarını sıyırıp ağzıma atıyorum, bu belki de en önemli başarımdır.

Bu arada, benden strese karşı öneri bekleyenler var. Onlara kısaca şunu diyeceğim, eğer güzel sanatların bir dalında hobiniz yoksa, derhal başlayın. Hiç biri yoksa eşinizle beraber bir koro müziği grubuna katılın, birlikte şarkı söylemek en büyük ruhsal şifadır, neşe ve huzur bulursunuz.

Kısmetse, Narduğan Bayramında, 21 Aralık’ta ezberbozantv de Hüseyin Güngör ile Hakan Tunç’un misafiri olacağım.

Canlar, Narduğan bayramında kapınızda bir nar kırmayı unutmayın, ve…

 Eğer şifa dosyamdan yeni yılda benden imzalı olarak isterseniz lütfen e-posta adresime bir kargo adresi yazın. PTT’den eskisi gibi pullu damgalı göndermek istiyorum, Rize damgalı nostalji koksun.

2023 yılında sağlıklı ve bereketli günler geçirmeniz dileğiyle…

18.12.2022

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.