MUSTAFA HÜSEYİN USLU

STAGFLASYON (DURGUNLUK)

Stagflasyon, İngilizce “Stagnation” yani durgunluk/daralma ve “Inflation” yani enflasyon kelimelerinden türetilmiş bir ekonomik terimdir. Ekonomide, hem durgunluk hem de enflasyon yaşandığı dönemlerde bu iki olgunun birbirini tetiklediğini ve büyüttüğünü anlatmakta kullanılır. Formülüze etmek gerekirse, Enflasyon+Resesyon (ekonomik büyümenin belli bir dönem için negatif olması)+İşsizlik = Stagflasyon’dur.

Ekonomik krizlerin başa çıkılması zor olanlarından birisi de, budur.

Eğer ekonomi enflasyon içinde büyümeye devam etseydi, bir miktar büyümeden fedakarlık ederek enflasyonu düşürmek daha kolay olabilirdi.

Oysa stagflasyonda bir yandan enflasyonla mücadele edecek bir yandan da ekonomiyi canlandıracak bir ekonomi politikası biçimlendirmek gerekir ki bu çok kolay bir iş değildir.

Çünkü bu iki politika, genelde birbiriyle çelişen politikalardır. Bu durumda iki hedefi de tutturamayacak bir politika arayışı içine girmektense bir seçim yaparak önceliği bu iki hedeften birisine vermek daha uygun olabilir.

Yanlış para ve maliye politikaları, tüketimin ve  ücretlerin artması, Enerji kaynaklarının (akaryakıt, doğal gaz ve elektrik enerjisi) fiyatlarının yükselmesi, para arzının üretimden fazla artması, finansal krizler ve döviz kurlarındaki istikrarsızlıklar ekonomiyi böyle bir ortama götürür.

Stagflasyonun sonucu; enflasyondaki artışla yatırımların yavaşlaması, döviz kurundaki istikrarsızlık ve buna bağlı olarak ortaya çıkan spekülatörler, maliyetlerde ve temel geçim malzeme fiyatlarında artış, İşsizlik oranlarında artış, hükümetlerin tüketimi azaltıcı önlemler alması, karşımıza çıkar.

Asıl böylesi dönemlerde faizi düşürmek gerekir. Ama TC. Merkez faizlerini değil; aksi halde, uluslararası ekonomisi güçlü paraların karşısında Türk Lirasının değerini düşürürsünüz. Bu amaçla, T.C. Merkez Bankası faizlerini düşürmek yerine, asıl olan, bankaların piyasaya kullandırdığı ticari faiz oranlarını düşürmeye yönelik politikalarun uygulanması gerekir. Nas’ın (insana hizmet) korunması ancak böyle olur. Böyle bir politika izlenmediği sürece nas’ın korunması da, mümkün olamaz. Bankalarca ticari kredileri (plasmanları)’nde faiz oranlarının neden düşürmeleri gerektiği de, ayrıntılı şekilde bir sonraki yazımda anlatacağım..

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.