MUSTAFA YILDIRIMZOR YAZI

KÖPEKLERİ – KEDİLERİ ÖLDÜREN DE, ÖLDÜRTEN DE İNSAN!

Fotoğraflar Çal- Selcen Köyü yakınlarında çekilmişti: hiçbir yarası olmayan anne köpek ve arkadaşı zehirlenerek atılmıştı. yol kıyısındaki açmlara arasında atılmıştı.

O günlerde yalnızca bu iki köpek değilmiş zehirlenen. Çobanın köpeği de zehirlenmiş. Bu köpekler sokaklardak dolaşanlardan değildiler. 

Bir Hayvanları korumalıyız, koruyacağız diyen dernekler, il-ilçe belediyeleri de o yazıyla bilgilendirilmişti.

Aynı yazı yazı, Adana’da, Ordu’da, Bolu’da, Antalya’da fotoğraflarla birlikte yayınlanmıştı. Bu yayınlar, Selcen köyündeki, ilçedeki bir çok kişinin telefonuna da iletilmişti.

Sızlanmaktan başka ses etmeyen yöredekilerin yanı sıra sözde koruyucu dernekler, barınak açtık diye haber yaptıran, fotoğraf çektiren görevliler susmuşlardı.

İlçe sokakta dolaşan, kimseye saldırmayan birkaç köpek de o günlerde yok olmuştu.

Selcen köyüne yakın fabrikadaki dik kulaklı kardeş yavrular 2 aylık olmuşlardı. O gün kahverengili olanı telaşla havlayarak  fabrikaya gelip çalışanlardan birini bitişikteki çamlığa götürdü. Yarası, beresi olmayan kardeşi cansız yatıyordu. Kahverengili kardeş de 2 gün sonra yitip gitti.

Köye yakın öteki fabrikanın köpeği Yuka, 2 yaşındaydı. Kanlar içindeki cansız bedeni az yukarıdaki çamlıkta bulundu. Tüfekle vurulmuştu.

Birkaç gün önce küçük kızıl tilkiyi  çamlığın kıyısındaki yola atmışlardı. Gelip geçen bağcılar görmezden gelmişlerdi.

Bunları yapan kötü kişi olabilir denemez!

2 yıl önce bir gece yarısı Selcen Köyü’ne giren araçtan çöp toplama kutularının yakınına zehirli sakatatlar atılmış; çok sayıda kedi ve birçok köpek kusa kusa ölmüştü.

Kedileri öldürülen kadınlar,  kendi kendilerine söylenerek kıyımı unuttular. Bir ya da birkaç kişi  böylesi toplu kıyıma cesaret edemezdi.

Asıl olumsuzluk, bir zamanlar köpekleri, kedileri seven, esirgeyen yöre insanı niçin tepkisiz? Yapanları bilen, duyan yok mu?

*

Şu canlıları, ancak türlerini topluca öldürmeyi huy edinen insanlardan başkası öldürebilir mi?

Öldürenler de, onlara buyuranlar da hayvan değil insan!

24 Nisan 2022

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.