NESRİN RİHANİ

DÖRDÜNCÜ GÜÇ, ETKİSİZ HALA GETİRİLMEZ

Dünya’da ulusal ve yerel basının önemini anlatmaktan bazen üstün bir güç ihtiyaç duyar gibiyiz. Dördüncü güç tanınan BASIN aslında gizli vaziyette kalan birinci bir güçtür. Devleti, orduyu ve halkı her yönünde yakın duran bir kalem cephesidir. Kendileri de bir ordudur zaten toplumun her alanda yaşam seyirlerini, onları yöneten siyasi yapıları dolayısıyla ekonomik yaşamlarını ve demokrasi seviyesini belirleyen en önemli faktördür bu kalem ordusudur.

 Basın ordusu elindeki kalemi zaman zaman silah olarak kullanmakta, bunu da bazen iyi niyet bazen de kötü niyeti ile kullanılır ve bu niyetlere göre sonuçlar doğurur Ancak bu orduya genel bir bakışta değerlendirilmesi gereken uç noktalar vardır bunlardan bir tanesi ekonomik kaygılar nedeniyle gazeteciler ve basın mensupları çoğu zaman hakkaniyetli olarak işlerini yapamazlar ve patronlarına ya da gelir kaynaklarına bağımlık nedeniyle tam anlamıyla bu misyonlarını yerine getiremezler.

Bir tarafta vicdanları ve halkın yararı öte yanda maddi kaygılar arasında sıkışıp kalan gazeteci  çoğu zaman  tercihini maddi kaygılarını göz önünde bulundurarak tavır alır. Bunda aslında suçlu sadece gazeteci değil toplumdur aynı zamanda! Çünkü dürüst, objektif ve tarafsız bir gazeteciyi ayakta tutmak bir toplumun görevi ve sorumluluğudur. Halk bunu gazeteye abone olarak, reklam vererek, okuyarak ve okutarak yerine getirmesi gerekirken bu maddi finans işini bürokrat veya kompradorlara bırakır. Doğal olarak bu bürokrat ve kodamanlara mahkûm olan gazetecide bunların kıskacında onlara hizmet etmek mecburiyetinde kalmaktadır çoğu zaman. Ve buna en çok yerel basın mensupları mağdur olmuştur.

Gazeteci sadece seçimden seçime hatırlanan, abonelik için geldiğinde sanki hakkı olmayan bir parayı talep ediyormuş ya da abonelik ücretini fuzuli ve gereksiz olarak gören insanlar aslında bu şekilde davranarak kendilerine zarar verdiklerinin farkında değildirler. Bu kapsamda basın mensuplarına destek olmak ve onların onurlu, halktan ve haktan yana kalarak objektif olarak görevlerini icra etmelerini sağlamak bu anlamda maddi destek sağlamak asli bir görevdir. Gazeteciye verilen para bir sadaka değildir. Sadece işiniz düştüğünde ve belli bir siyasi amaç hâsıl olduğunda gazeteye maddi destekte bulunma alışkanlığını bırakıp daha temiz siyaset, daha şeffaf yerel ve genel yönetim, kurumların şeffaf çalışmaları ve hesap verilebilirlik çerçevesinde halkın çıkarına olacak şekilde takip ve sorgulamaların yapılabilmesi için şarttır.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.