OSMAN ÇATALOLUK

Dön baba dönelim aşılara gelelim

ABD’nin çok meşhur çok saygın dergilerinden biri olan Science’ın (Bilim) Yazarlarından Meredith Wadman’ın November. 18, 2020. Saat:18:00’de (İKİ GÜN ÖNCE) yazdığı COVID-19 raporları çok ilginç ve aşı ile ilgili bilgiler var.

Wadman diyor ki; “Pfizer’ın COVID19’u ateşi yükseltirken, dayanılmaz eklem ağrılarına sebep oluyor, Moderna’nın VaccineCOVID19’unda bunlar yok ancak bazı bünyelerde daha şiddetli belirtiler olabilir.

Wadman’ın bir örneği var: Luke Hutchison . Luke Hutchison Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) eğitimli Matematik Modelleme Biyologudur (computational biologist) Bu yaz Luke Hutchison, Moderna’nın COVID-19 aşısı denemek için gönüllü olur. Hutchison’a ikinci enjeksiyon yapıldıktan sonra, aşı yerinde bir şişlik peyda olur ve hemen hemen bir “kaz yumurtası” boyutuna kadar şişer. Ancak aşılandı mı yoksa plasebo mu aldı emin olmadığından bekliyor. Birkaç saat içinde, 43 yaşında o zamana kadar çok sağlıklı olan adamın kemik ve kas ağrıları dayanılmaz bir hal alıyor ve ateşi 38.9°C’ye çıkıyor.  Titremeler başlıyor. Bir yanmaya bir donmaya başlıyor. Bütün gece devam ediyor. Hutchison’un belirtileri 12 saat sonra düzelmiş ancak, “Kimse beni bunun ciddi yan etkilerine hazırlamadı,” diyor.

Hutchison, Halkın buna hazırlıklı olması gerektiğini söylüyor. Moderna’nın yetkilileri buna reaktojenite adı verilen yoğun ancak geçici yan etkilerdir, diyormuş. Sağlık uzmanları bu olabilir diyor. Ancak  

Seattle, Washington Üniversitesi’nde aşı uzmanı olan ve laboratuvarı COVID-19’a karşı ikinci nesil RNA aşıları geliştiren Deborah Fuller; “birinin şeytanı oynaması gerekiyor,” diyor ve şu soruyu soruyor: “Peki, aşı reaktojenitesi nedir? Aşı güvenli olsa da, uzun vadede sorunlara neden olmayacak mı? Bu algı, aşılanma başlayınca halk nasıl tepki verecek?” Dr. Fuller, yan etkilerin aşı olmaya tereddütü arttırmasından endişelenerek; “aşıların çok abartıldığını düşünüyorum. BioNTech-Pfizer ile Moderna Korona virus haberci RNA (mRNA)’larından ürettikleri aşılarının on binlerce insanın klinik denemelerinde % 95 etkinliğe ulaştığını duyurdu. Her iki şirket de, denemelerde ciddi güvenlik endişelerinin ortaya çıkmadığını ekledi. Koronavirüs aşıları hakkında endişeler, bu bir haftalık iyi haberlerin ardından ortaya çıktı,” diyor.

Aşılara bakarsak her iki aşı da, korona virüsün spike proteininin (ACA2’ye yapışan protein) üretimini yöneten bir genetik kod parçacığından yani mRNA’dan oluşuyor. mRNA aşıları çok yeni teknoloji. Ama bunun hangi vasıta ile verildiğini nereden anlıyoruz? Eksi 70 derece bize vasıtayı işaret ediyor! Bu çok daha yeni bir teknoloji 90-2000 yıllarının teknolojisi bu. Taşıyıcı olarak lipit nanopartiküllerinin kullanılmış.

Küçük bir yağ baloncuğunun içinde mRNA yerleştirilir ve vücuda uygulanır. Ancak bir sıkıntımız vardır bu nakilde. mRNA’nın yağ baloncuğunun içinde vücuda girmesi gerekir. Bunun için de yağ baloncuğunu -70C’ye kadar soğutur kaskatı hale getiririz!

Bu neye benzer aynen bilir misiniz?

Çocukların oynadığı sabun köpüğü baloncukları yok mu, Nah işte o Lipid teknolojisidir de biz anlamayız. Çünkü sabun köpüğü, ikiyüzlü misel; yani yağ köpüğüdür aslında!

Gördün mü elin oğlu sabun köpüğünden ne teknoloji çıkardı.

İmdi problem nerede pekey?

Bazılarının bağışıklık sistemi bu teslimat aracına tepki verir ve verecek de! Bazılarında kısa vadeli yan etkilere neden olur, olacak.

[Reaktojenite] işte budur!!!

Mount Sinai’deki Icahn Tıp Okulu’ndan Florian Krammer, Pfizer’in en önemli etkinliğine katılan aşı uzmanı, “Bulaştığı her 200 kişiden birini öldüren bir pandemi virüsüyle karşılaşmaktansa bu geçici reaksiyonları çekmek daha iyidir. Bu halkı caydırmaması gerekir,” demektedir.

Ağrıyan kollar, ateş ve yorgunluk “rahatsız edici ama tehlikeli değildir.   Pfizer ve Moderna’nın aşılarını deneyenlerin % 2’sinden daha azında 39°C ile 40°C arasında şiddetli ateş görülmüş. Ancak şirketler ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay alırsa, Aralık ayı sonuna kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 35 milyon kişinin aşılanması hedefleniyor. Bu da % 2’den 700.000 kişi şiddetli ateş geçirecek demektir. Diğer geçici yan etkiler muhtemelen daha fazla insanı etkileyecektir. Moderna’nın devasa denemesinin ara analizini yürüten bağımsız yönetim, katılımcıların % 9,7’sinde yorgunluk, % 8,9’unda kas ağrısı, % 5,2’sinde eklem ağrısı ve % 4,5’inde baş ağrısı gibi ciddi yan etkilerin görüldüğünü not etmiş. Pfizer/BioNTech aşısında bu rakamlar daha düşüktü: Şiddetli yan etkiler arasında yorgunluk (% 3,8) ve baş ağrısı (% 2) vardı.

Çalışmalarıyla her iki aşıya da katkıda bulunan Pennsylvania Üniversitesi’nde bir immünolog olan Dr. Drew Weissman: “Şirketler insanları uyarmak zorunda: “Aşılandığında bunlar olacak. Aşılanmayı takiben bir tablet Tylenol’ü al ve bir günlüğüne yat keyfine bak,” demeleri gerekir diyor. İyi de Türkiye’de ben nereden bileyim Tylenol’un beni bunlardan kurtaracağını. Ayrıca kurtarmaz da!

Hem Moderna hem de Pfizer/BioNTech’in aşıları, birkaç hafta arayla iki doz şeklinde kullanılmayı gerektirir. Weissman, her iki aşının reaktojenisitenin tipik olarak ikinci bir dozdan sonra daha yüksek olacağını söylüyor. Yan etkileri ne kadar şiddetli aşı o kadar iyi çalışıyor anlamına gelir.

Weissman kim mi?

Çok güldüm….

Hem Moderna hem de BioNTech’in aşılarını yapmak için lisansladığı mRNA değişikliklerini esas icat eden bu vatandaştır ve her iki şirketten de telif ücreti alıyor!

Geldik mi şimdi zurnanın zırt dediği ikinci yere.

Öyle Türk mucit falan yemez bilim.

Bunları niye yazdım.

Bakın bir aşı için kaç kişi çalışıyor.

Öyle ben ürettim yok.

Bunun virologu farklı,

İmmunologu farklı,

Serologu farklı,

Hüücre kültürcüsü farklı…

Farklıoğlu farklı..

Tabii ki tek dozu 20 Euro olacak ne sandınız ya!!

Ha sen ben Darendeli üretti yerli ve milli dersen o senin problemin kardeş. Güle güle nah yol, ya o ya seninkisi…

Diyor ya hani Cem Karaca “Bindik bi alamete gedeyoz gıyamete” adlı şarkısında;

Yol dediğin olmalı yol gibi, Biz dön baba dönelim amaneeennnn,

Battık buruna kadar Cafer getir peçete,

Şimdi meze yer gibi bakan yiyoz gariiii,

Biz dönecez dönecez aynı yere gelecez…

Boş ver onu Üseyin Çavış, bu Tütün, tütün meselesi, nolcek bunun başfiyatı?

Evet,

Ben de aynısını deyyom…

Lipid, lipid meselesi bakanım Türk mürk kaşif maşif dedik de…

Bu lipid hangi lipidden olcek???

HAAAAA…

O ne?

Yahu lipid lipid; yani yağ, yağ…

Hangi hayvanın yağını kullandılar acep HAAAA???

Biz dön baba dönelim….

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!