PINAR IŞIKZOR YAZI

Eline, Beline, Diline…

“Eline,beline,diline sahip çık”  Hacı Bektaş-I Veli’nin bir sözüdür ve bu söz millet olmanın özüdür.

Halk arasında hırsızlığı,zinayı,dedikoduyu yapmaması gerektiğini anlatmak aracıyla kullanılan bir sözdür.Hacı Bektaş-I Veli söylediği  bu sözle acaba bizlere “hırsızlık yapma,cinsel ilişki kurma,kötü söz söyleme”mi demek istemektedir. Bu sözleri hiç bildiğimizin dışında sorgulamayı düşündük mü?    İçerisinde bulunduğumuz bu günler de toplum olarak her türlü değerlerimize sahip çıkamadığımız gibi uygulamada da sınıfta kaldık.Söylem var eylem yok. 

 “Eline,beline,diline sahip ol” bu sözler günümüzde kullanıldığı anlama geliyor olsa da,aslında başka bir derinlik içerir.Anadolu’nun Moğol istilası ile yanıp kavrulduğu,ihanetin,kahpeliğin kol gezdiği bir dönemde Hacı Bektaş-I Veli kalkıp ta Horasan’lardan Anadolu’ya dervişlik gezisi yapmak için gelmemiştir.Konya’daki Selçuklu sarayı Moğolların kuklası haline gelmiş,Farsça resmî dil olmuş,Moğol istilasına direnen,örgütlenen Yörük-Türkmenler devlet eliyle katledilir olmuştu.
“Eline beline diline hakim ol “derken “El” eski Türkçe’de bulunan il kelimesi ile aynı anlamdadır.İfadede ki “EL” yaşadığın toprak,yurdun,memleketindir.Sahip ol…
“Beline sahip ol”ifadesinde ki “Bel”topraktır ve toprak Türk Milleti için kutsaldır.Toprak “bel”lenirse yani işlenirse ürün verir.İşini,toprağını boş bırakma “belle” işle sahip ol…(Biz ne yaptık toprakları betona terk ettik.)
“Diline sahip ol” ifadesinde ki “dil” ağzınızın içindeki organ değil konuştuğun dildir,lisandır.Lisanına güzel Türkçemize sahip çıkın ki,o dönem de Farsçanın resmi dil olması karşısında dilimiz,lisanımız kaybolmasın demiştir. 
“Eline beline diline sahip ol” savun hakimiyetini kaybetme.Bu sözün gerçek ve derin anlamı böyledir. Bu sözü doğru anlayanlardan birisi de Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’tür.Vatanına,toprağına,diline sahip çıkmak adına Milli Mücadeleyi başlatmıştır.
   Tarihini savaşarak kanıyla yazmış Türk Milleti’nin toprağı,dili,bayrağı,vatandaşlığı kutsaldır.Satılamaz…Derin uykulardasınız UYANIN!
Ne Mutlu Türküm diyene…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.