KONUK YAZARNECATİ KARAÇAM

APARTMAN YÖNETİMİ VE MALİKLERİN UYUMU

Apartman yaşamında yönetim ve denetim kurulu oluşur ki buda mecburi olan kural kaide ve apartman iç tüzük planı kat mülkiyeti kanunu gereğidir.

Yönetimde bir başkan, başkan yardımcısı; denetim kurulunda denetici ve yardımcısı oluşur. Apartman için yapılacak ve yapılması elzem olan ortak kullanım alanlarındaki yerleşim bodrum, bahçe, park, garaj yerlerinin ilavesi değişimi kat sakinlerinin 3/2 salt çoğunluğunun irade beyan ve imzaları ile yönetici bu kararı karar defterine yazar hiçbir mimari değişim yapılmaksızın bu işler yönetim tarafından yapılır. Buradaki yapılan masraflar fatura ile belgelerin maliklerden alınan aidat ve ek masraflar karşılığı alınarak toplanan paralar apartman yönetiminin matbu makbuzu ile alınır. Makbuzsuz para toplama yasal değildir. Suçtur. Hukuk bunun cezasını belirler. Hiçbir malik kişi kendi kararı ve kendi başına apartmanın ortak alanında bir işlem yapamaz.

Zaman yönetim ve yöneticinin hiçbir gereği yoktur.  Başkana gerek de olmaz. Ortak alanlarda maliklerin ortak fikir ve bildirimleri ile ortak alınan kararlarla yapılır. Ortak alanlar herkesin kullanımına açıktır. Ortak kullanım alanlar maliklere eşit bir ölçü ile pay edilir. Örneğin bodrum garaj kullanım alanları her şahıs için ölçü ve metre içinde kullanılmasına ayarlı bir şekilde yönetim tarafından belirlenir. Hiçbir kimse bu kullanım ortak alanları menfaati doğrultusunda kullanamaz, hiçbir  değişiklik yapamaz, maliklerin hür ortak kararları ile yapılır. Ortak karar alınır. Yasalar apartman iç planı kat mülkiyeti kanunu ve Anayasamız bunun hükmetmektedir. Ki hiçbir malik bir başka maliki  sakini rahatsız etme yetkisine sahip değildir. Apartmanlarda yaşam kural ve kaidelere uymak ve uyum sağlamakla komşuluk ilişkilerinin devamını gerektiren yaşam tarzıdır. Ataların dediği gibi komşu komşunun külüne muhtaçtır. Sevgi ve saygı içinde yaşam oluşur. Karşılıklı anlayıştır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!