ÜMİT YALIM

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN DOĞAL KAYNAKLARI, İSRAİL VE FİLİSTİN’E PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ !…

“Libya, Türkiye’nin denizden komşusudur” tezi ile devleti yanlış yönlendiren Müstafi Amiral Cihat Yaycı, şimdi de “Filistin’e Libya Modeli” tezi ile kamuoyunu yanıltmaya devam ediyor. Yeni Şafak Gazetesi’nin 17 Mayıs 2021 tarihli baskısında manşetten verilen haberde, Yaycı’nın İsrail’e de pay verdiği görülüyor. Yaycı, Gazze’yi bombalayan, çocuk ve kadınlar dahil yüzlerce Filistin vatandaşını katleden İsrail’i ödüllendiriyor.

Yaycı, Filistin’e Libya modelini önerirken, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile 2011’de imzaladığı Kıta Sahanlığı Anlaşması’nı örnek olarak gösteriyor. Ancak KKTC ile yapılan anlaşmada “Karşılıklı Kıyılar” kuralı esas alındı. Yaycı’nın, Filistin için önerdiği modelde ise “Çapraz Hatlar” tezi dayatılıyor.YAYCI’NIN LİBYA MODELİNDE BAŞIMIZA GELENLER !… Yaycı, “Çapraz Hatlar” tezini uyguladığı Libya modeli kıta sahanlığı haritasında, Mısır ile olan deniz sınırımızı 28. Boylamda sonlandırdı. 28. Boylam sınırı Soros’un Türkiye’ye dayattığı sınırdır. Yaycı’nın bıraktığı boşluktan istifade eden Yunanistan, 28. Boylam ile 26. Boylam arasındaki Türk Kıta Sahanlığını kendi kıta sahanlığına kattı. 80 bin kilometrekarelik Türk Kıta Sahanlığı, Yunanistan’a terk edildi. Türk Araştırma/Sondaj gemileri 28. Boylamın batısına geçemedi. Gemiler şimdi de Antalya Limanı’na çekildi.

YAYCI’NIN İSRAİL MODELİ Çapraz hatlar tezinde ısrar eden Yaycı, “İsrail, Türkiye’nin denizden komşusudur” tezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin de hak sahibi olduğu kıta sahanlığı parsellerini İsrail’e terk etmiş. Halbuki, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi bültenlerinde yayınlanan raporda, “Tampon bölge dahil, Kıbrıs Adası üzerindeki ve etrafındaki tüm doğal kaynaklar tüm Kıbrıslılara aittir ve her iki toplum yararlanacaktır” kuralı bütün dünyaya duyuruldu.

Üstelik, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Anastasiadis de, Eylül 2020’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Doğal gaz gelirlerini Kuzey Kıbrıs’taki Türklerle paylaşmaya hazırız dedi. Yani, GKRY’nin deklare ettiği 13 parsel de, KKTC’nin de payı ve hakkı var.

Yaycı, BM Raporuna ve Anastasiadis’in açıklamalarına rağmen yayınladığı haritada, karşılıklı hatları, Rodos Adası’nın üzerinden geçirerek, Gazze Şeridi’ndeki Filistin’in Kıta Sahanlığı ve MEB’ini yok saydı ve KKTC’nin de hak sahibi olduğu 12. parselin tamamı ile 7,8,9,10 ve 11. parsellerin bir kısmını İsrail’e terk etti.

YAYCI’NIN FİLİSTİN MODELİ İlk yayınladığı haritadaki hataları sonradan fark eden Yaycı, “Filistin ve İsrail, Türkiye’nin denizden komşusudur” haritasını yayınladı. İlk yayınladığı haritadan “U” dönüşü yapan Yaycı, yeni haritada, karşılıklı hatları, Rodos Adası’nın kuzeyinden geçirerek, Gazze Şeridi’ndeki Filistin’in Kıta Sahanlığı ve MEB’ini haritaya dahil etti ve KKTC’nin de hak sahibi olduğu 12. parselin tamamı ile 7,8,9 ve 11. parsellerin bir kısmını İsrail ve Filistin’e terk etti.

Libya modeli ile Türkiye’nin 80 bin kilometrekarelik Kıta Sahanlığını Yunanistan’a peşkeş çeken Müstafi Amiral Cihat Yaycı, şimdi de Filistin modeli ile KKTC’nin doğal kaynaklarını İsrail ve Filistin’e peşkeş çekmeye çalışıyor. Yerli ve Milli basın uyanık olmalı ve Yaycı’nın Soros dayatmalarına itibar etmemelidir.

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.